Hokejisti Bostonu získali Stanleyho pohár. Chára ho zdvihol prvý

Zdeno Chára so Stanleyho pohárom.
Zdeno Chára so Stanleyho pohárom. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|16. jún 2011 o 03:54

Zdeno Chára zodvihol ako druhý európsky kapitán v histórii NHL nad hlavu prestížnu trofej.

BRATISLAVA. Hokejisti Bostonu získali šiestykrát v histórii Stanleyho pohár. Finálovú sériu s Vancouvrom otočili z 2:3 na 4:3. Siedmy zápas sa skončil víťazstvom 4:0 pre Boston.

Na ľade kanadského tímu uspeli prvýkrát až v rozhodujúcom stretnutí. Zdeno Chára tak zodvihol ako druhý európsky kapitán (po Nicklasovi Lidströmovi) nad hlavu prestížnu trofej. Slávny klub vyhral NHL naposledy v sezóne 1971/1972.

BOSTON BRUINS

bostonlogo.jpgRok založenia klubu: 1924

Názvy: Boston Bruins (1924 - doteraz)

Domáca aréna: TD Garden (kapacita: 17 565 divákov)

Víťazstvá v Stanleyho pohári: 1929, 1939, 1941, 1970, 1972, 2011

Majiteľ: Jeremy Jacobs

Generálny manažér: Peter Chiarelli

Tréner: Claude Julien

Kapitán: ZDENO CHÁRA

Farmárske tímy: Providence Bruins (AHL), Reading Royals (ECHL)

Vyradené čísla: 2 - Eddie Shore, 3 - Lionel Hitchman, 4. - Bobby Orr, 5. - Aubrey „Dit“ Clapper, 7 - Phil Esposito, 8 - Cam Neely, 9 - Johnny Bucyk, 15 - Milt Schmidt, 24 - Terry O’Reilly, 77 - Ray Bourque, 99 - Wayne Gretzky (v rámci celej NHL).

Najproduktívnejší hráč celej histórie klubu: Ray Bourque (1518 zápasov v rokoch 1979 - 2000, 395 gólov, 1111 asistencií, 1506 kanadských bodov)

stadion.jpg

Počet víťazstiev v Stanleyho pohári a finálových účastí: 6 / 18

Základná časť 2010/2011: 46 víťazstiev - 25 prehier - 11 prehier po predĺžení resp. nájazdoch, 103 bodov

Play-off 2010/2011: 25 zápasov - 16 víťazstiev - 9 prehier (1 prehra po predĺžení)

Káder: Tim Thomas (USA), Tuukka Rask (Fín.) - ZDENO CHÁRA (kapitán, SR), Andrew Ference (Kan.), Johny Boychuk (Kan.), Dennis Seidenberg (Nem.), Shane Hnidy (Kan.), Tomáš Kaberle (ČR), Adam McQuaid (Kan.) - Dávid Krejčí (ČR), Patrice Bergeron (alternujúci kapitán - Kan.), Nathan Horton (Kan.), Michael Ryder (Kan.), Brad Marchand (Kan.), Chris Kelly (Kan.), Mark Recchi (alternujúci kapitán - Kan.), Rich Peverley (Kan.), Milan Lucic (Kan.), Tyler Seguin (Kan.), Daniel Paille (Kan.), Gregory Campbell (Kan.), Shawn Thornton (Kan.), Blake Wheeler (USA)

SITA

Vancouver prehral aj tretie finále v histórii, podobne ako v roku 1994, keď ho zdolal New York Rangers, neuspel v siedmom zápase.

Je neuveriteľné, že Boston potreboval na výhru až sedem zápasov, keďže skóre mal vo finálovej sérii perfektné 23:8.

Chára si splnil ďalší zo snov

"Mali sme ťažkú sezónu, ale dokázali sme sa vždy skoncentrovať v rozhodujúcich chvíľach. Za touto výhrou je ťažká a dlhá cesta."

"Snažili sme sa hrať dnes jednoducho a neurobiť chybu. Sme nesmierne šťastní," povedal v pozápasovom rozhovore Chára, ktorý podobne ako v základnej časti vyhral hodnotenie plusových bodov.

"Môj brat František to už zažil, konečne viem, aký to je pocit. Je to pocta, že som mohol byť súčasťou tohto skvelého tímu. Boston je veľký klub," povedal český obranca Tomáš Kaberle.

Slovenský obranca si splnil aj ďalší sen po tom, ako sa dostal do NHL, strelil hetrik a zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár.

Nad hlavu ho ako kapitán zodvihol podľa tradície prvý, po ňom ho zobral 43-ročný Mark Recchi, Patrice Bergeron a brankár Tim Thomas.

Ten bol jednoznačným hrdinom play off a zaslúžene získal Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off. V siedmom zápase pochytal všetkých 37 striel hokejistov Vancouvru.

Najproduktívnejším hráčom play off sa stal s 23 bodmi český útočník David Krejčí a zároveň bol s 12 gólmi aj najlepším strelcom.

Na Slovensko príde Stanleyho pohár štvrtýkrát po sebe

Slovensko sa tak dočká aj štvrtýkrát po sebe Stanleyho pohára. V predchádzajúcich troch rokoch ho k nám priniesli postupne Tomáš Kopecký s Detroitom, Miroslav Šatan s Pittsburghom a vlani sa dočkal aj Marián Hossa, ktorý ho spolu s Kopeckým vyhral s Chicagom.

Zdeno Chára preberá Stanley Cup.

Hráči Bostonu potvrdili, že po výbornom výkone zo šiesteho zápasu prišli sebavedomí aj na ľad Vancouvru.

Tam až do siedmeho stretnutia trikrát tesne prehrali. Tentokrát si však splnili cieľ, s ktorým do Kanady cestovali. Prečkali mierny tlak domácich a v pätnástej minúte strelili prvý gól zápasu - konkrétne Patrice Bergeron.

V druhej dvadsaťminútovke Vancouver začal za mohutného skandovania zaplnenej Roger Arény lepšie, ale Bruins pozorne bránili.

V polovici tretiny však mohli inkasovať. Zdeno Chára spravil obrovskú chybu pred vlastnou bránkou, kde mu puk vypichol Henrik Sedin. Slovenský obranca zaváhanie našťastie ihneď napravil a brankárskym zákrokom zabránil strele, ktorá by znamenala vyrovnanie.

16462651_res.jpg

Zdeno Chára, Foto - AP

Hrdinami zápasu Thomas, Bergeron a Marchand

Postupom času bolo cítiť, že domáci hokejisti znervózneli, čo začali zverenci trénera Clauda Juliena využívať. V 33. minúte mal výborné striedanie Brad Marchand. Postavou malý útočník sa perfektne zorientoval pred bránkou, obtočil sa okolo nej, puk nahodil na Luonga a ten si ho zrazil vyrážačkou za seba, 0:2.

Domáci sa mierne skoncentrovali, vynútili si tlak a v 37. minúte si vybojovali presilovku. Fauloval Zdeno Chára, ktorý musel zápasníckym chvatom zastaviť Henrika Sedina.

Následnú presilovku však Vancouver odohral veľmi zle. Jej vrchol prišiel po minúte a pol, keď získal puk v strednom pásme Bergeron. Skvele si nakorčuľoval, pretlačil faulujúceho obrancu Erhoffa, aj brankára Luonga a tretím gólom umlčal vypredanú halu.

V tretej tretine už Boston kontroloval hru, Vancouver nepustil do tlaku a zaslúžene vyhral. Štvrtý gól Bruins pridal do prázdnej bránky skvele hrajúci Marchand.

Na strely boli aktívnejší hráči Canucks, ktorí vyslali na Tima Thomasa 37 strieľ, zatiaľ čo Bruins na Luonga len dvadsať.

chara.jpg

Zdeno Chára, Foto - AP

7. súboj o Stanley Cup 2010/11:

Vancouver - Boston 0:4 (0:1, 0:2, 0:1), konečný stav série 3:4

Góly: 15. P. Bergeron (Marchand), 33. Marchand (Seidenberg, Recchi), 38. P. Bergeron (Seidenberg, G. Campbell), 58. Marchand.

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 37:20. Rozhodovali: O'Halloran, Walkom - Sharres, Morin, Diváci: 18 860.

Slováci so Stanleyho pohárom a zaujímavosti

1961 - Stan Mikita (Chicago Blackhawks)

2003 - Jiří Bicek (New Jersey Devils)

2004 - Martin Cibák (Tampa Bay Lightning)

2008 - Tomáš Kopecký (Detroit Red Wings)

2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh Penguins)

2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks)

2011 - Zdeno Chára (Boston Bruins)

Bergeron ďalším členom Triple Gold Clubu

Útočník Bostonu Patrice Bergeron sa v stredu po skončení finálovej bitky o Stanleyho pohár stal 25. členom Triple Gold Clubu, ktorý združuje víťazov všetkých troch najcennejších hokejových turnajov - Stanleyho pohára, olympijského turnaja a majstrovstiev sveta.

Dvadsaťpäťročný center získal titul majstra sveta v kanadskom drese na MS 2004, vlani triumfoval na domácom olympijskom turnaji vo Vancouveri a v drese Bostonu pridal ziskom Stanleyho pohára v sezóne 2011 posledný kúsok do cennej mozaiky úspechov.

Dvadsiatym piatym členom prestížneho klubu sa tak stal ôsmy Kanaďan. Naposledy sa Triple Gold Club rozširoval vlani po finále Stanleyho pohára, keď sa členom stal kapitán víťazného Chicaga Jonathan Toews ako najmladší hráč v histórii (22 rokov a 42 dní). Okrem dvoch tuctov hokejistov sa všetky potrebné ocenenia podarilo pozbierať aj jednému trénerovi - Kanaďanovi Mikovi Babcockovi.

Chárovi konkuroval Seidenberg

Tohtoročné vyvrcholenie bojov o Stanleyho pohár ponúklo niekoľko zaujímavostí a pikantérií. Prvý krát v histórii stáli na striedačkách finalistov proti sebe dvaja francúzsky hovoriaci tréneri na strane Vancouvru Canucks Alain Vigneault a na lavičke Bostonu Bruins Claude Julien.

Kanadských hokejových expertov spája niekoľko spoločných ukazovateľov. Obaja vyrástli v okolí Ottawy, obom sa počas hráčskej kariéry podarilo preniknúť do NHL a dokonca obaja dve sezóny nastupovali v spoločnom tíme. Nie však v profilige, ale v nižšej Central Hockey League (CHL). Pred 20 rokmi korčuľovali spolu v mužstve Salt Lake Golden Eagles.

Okrem dvoch trénerských osobností postavil vyraďovací pavúk proti sebe aj dvoch nemeckých hráčov, takže je jasné, že Uwe Krupp sa ako doposiaľ jediný nemecký víťaz Stanleyho pohára dočkal svojho nasledovníka.

A zhodou okolností išlo znova o obrancu a aj na úkor slabšieho výkonu Christiana Ehrhoffa v siedmom finále sa ním stal Dennis Seidenberg v drese Bruins, ktorý v záverečnej sérii sezóny dokonca výkonnostne čiastočne zatienil aj Cháru.

V 4 zo 7 finálových zápasov bol najvyťaženejším hráčom nového šampionátu a jeho minutáž 28:51 bola najvyššou zo všetkých aktérov záverečného zápasu sezóny. Seidenberg v 25 zápasoch play off nazbieral 11 bodov (1+10), vrátane dvoch asistencií v zápase číslo 7. Chára získal 9 bodov (2+7), v počte plusiek je pomer 16:12 pre Slováka.

Zaujímavou anabázou je aj sága Kaberleovcov. Starší František v roku 2006 slávil zisk Stanleyho pohára s Carolinou a hoci v NHL nepatril medzi tie najväčšie hviezdy a nemal také silné štatistiky ako jeho brat, bol hrdinom ako strelec rozhodujúceho gólu do siete finálového súpera Edmontonu.

Tomáš naopak roky patril medzi elitu ofenzívnych zadákov, v Toronte dlhé roky exceloval, ale k trofeji sa jeho tím nepriblížil. Počas sezóny po 12 rokoch zmenil dres a urobil dobre - v 24 zápasoch základnej časti za Bruins dal síce iba jeden gól a v rovnakom počte play off duelov dokonca žiadny, ale stal sa súčasťou tímu šampiónov.

Aktéri hodnotia:

Alain Vigneault, tréner Vancouvru: "Myslím si, že v našej situácii bezprostredne po prehre, by každý cítil veľké sklamanie. Bez ohľadu na to, či sme boli vo finále favoritmi, alebo nie, všetci sme smutní. Bojovali sme tvrdo, bola to vyrovnaná séria, ale v rozhodujúcom zápase bol súper lepší. Môj tím si však zaslúži uznanie, hráči zo seba vyžmýkali všetky sily. Žiaľ, nestačilo to na disponovaného súpera, ktorý mal vynikajúceho brankára a to bola hlavná príčina našej prehry."

Henrik Sedin, kapitán Vancouvru: "Do zápasu sme vstúpili dobre, prestrieľali sme súpera, ale nebolo nám súdené dať z množstva šancí gól. Opäť bol pre nás prekážkou Thomas, ktorý má za sebou životné play off."

Tim Thomas, brankár Bostonu: "Tento tím disponoval úžasným charakterom a vôľou. Vždy, keď sme boli na hrane a potrebovali vyhrať, tak sa nám to aj podarilo. Vyhrať siedmy zápas na ľade súper nie je ľahká vec, ale dokázali sme to. O zisku Stanleyho pohára sníva každý hráč od momentu, keď začína s hokejom a prvýkrát si obuje korčule. Nemôžem tomu stále uveriť, čo sme dokázali."

Mark Recchi, útočník Bostonu: "V priebehu sezóny sa pre nás veci vyvíjali komplikovane. Ani vo finálovej sérii tomu nebolo inak. Aj po piatom zápase som však veril, že doma vyhráme a pôjdeme a biť o Stanleyho pohár do Vancouvru. Strelili sme dôležitý prvý gól, ktorý nás posadil na koňa. Domáci mali nejaké šance, ale stroskotali na fenomenálnom Timmym (pozn. Thomasovi). Bola to jeho séria, svojimi zákrokmi privádzal súperových hráčov do zúfalstva. Krajšiu rozlúčku s kariérou som si nemohol želať, je to pekelný záver kariéry, pri ktorom prežívam slastné pocity."

Patrice Bergeron, útočník Bostonu: "Je to niečo neuveriteľné! Slovami ťažko opísať, aké pocity prežívame. Tvrdo sme išli za naším cieľom. Verili sme si, že môžeme nad Vancouverom vyhrať. Sme fyzicky vyčerpaní, táto sezóna bola dlhá a náročná, ale jej záver stál za to."

SITA, TASR

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Hokejisti Bostonu získali Stanleyho pohár. Chára ho zdvihol prvý