Chára neubránil Burrowsa. Vancouver vyhral v predĺžení

Burrows obišiel bránku, prekorčuľloval Cháru a po 11 sekundách predĺženia zasunul puk do prázdnej brány. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|5. jún 2011 o 05:13

Hokejisti Vancouvru zvíťazili aj v druhom zápase finále Stanley Cupu a v sérií vedú už 2:0.

BRATISLAVA. Hokejisti kanadského tímu Vancouver Canucks uspeli aj v druhom domácom finálovom súboji o prestížny Stanleyho pohár, keď v sobotňajšom zápase v Rogers Arene zdolali americký Boston Bruins 3:2 po predĺžení. Slovenský obranca Zdeno Chára zaznamenal v drese hostí jednu asistenciu.

Kým v stredajšom úvodnom meraní síl bol hrdinom stretnutia domáci Raffi Torres, tentoraz sa ním stal Alexandre Burrows, ktorý sa na triumfe svojho mužstva podieľal dvoma presnými zásahmi a jednou asistenciou.

Tridsaťročný krídelník bol autorom aj víťazného gólu už v jedenástej sekunde predĺženia a dosiahol druhý najrýchlejší presný zásah v predĺžení v histórii play-off NHL. Na čele tabuliek zostáva gól Briana Skrudlanda z Montrealu, ktorý dosiahol v deviatej sekunde predĺženia v máji 1986 proti Calgary.

Rovnako ako v prvom stretnutí sa medzi tri hviezdy zápasu dostali aj obaja gólmani, ktorí síce inkasovali v riadnom hracom čase po dva góly, ale pre svoje mužstvá boli výraznými oporami.

Podľa štatistík z minulosti, iba štyrom tímom sa podarilo získať Stanleyho pohár, keď vo finálovej sérii prehrávali už 0:2. Naposledy to dokázal pred dvoma rokmi Pittsburgh, ktorý zmazal náskok Detroitu a získal cennú

Tretí duel je na programe v pondelok 6. júna, séria sa sťahuje do Bostonu.

2. zápas finále Stanleyho pohára (hrá sa na štyri víťazstvá):

Vancouver - Boston 3:2pp (1:0, 0:2, 1:0, 1:0) - stav série 2:0

Góly: 13. Burrows (Higgins, S. Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) - 30. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (CHÁRA, P. Bergeron).

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:30. Rozhodovali: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Diváci: 18 860.

Vancouver: Luongo - S. Salo, Edler, Rome, Bieksa, Ehrhoff, Alberts - Kesler, Higgins, Raymond - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Lapierre, Hansen, Torres - Malhotra, Oreskovich, Tambellini

Boston: T. Thomas - Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid - P. Bergeron, Marchand, Recchi - Horton, Krejčí, Lucic - Seguin, C. Kelly, Ryder - G. Campbell, Peverley, Paille

Úvod duelu vyšiel lepšie domácemu kolektívu, ale gólman Bostonu si poradil s dvoma nebezpečnými pokusmi S. Sala aj strelou Ehrhoffa.

Na druhej strane vynikajúci Luongo maskou zneškodnil nebezpečný projektil Rydera. Pri následnom vylúčení Zdena Cháru za nedovolené bránenie najprv T. Thomas vychytal D. Sedina, no tesne pred návratom slovenského beka a kapitána Bruins na ľad prekvapil bostonského brankára z prvej Burrows po nezištnej prihrávke Higginsa - 1:0.

V druhej tretine prevzali iniciatívu hostia a dokázali otočiť skóre. Najprv v 30. min po strele Boychuka poslal za chrbát Luonga odrazený puk útočník Lucic a o dve minúty neskôr v presilovej hre strelu Zdena Chára jemným tečom usmernil do bránky Vancouvru skúsený Recchi. Potom musel T. Thomas predviesť niekoľko skvelých zákrokov a držal Bruins "nad vodou“.

V 50. min však druhýkrát kapituloval, keď Chára vo vlastnom obrannom pásme nedokázal poslať puk do bezpečia, ten sa od Edlera a Burrowsa dostal až k D. Sedinovi, ktorý vyrovnal na 2:2.

Rozhodnutie priniesol hneď úvod predĺženia, keď P. Bergeron síce vyhral vhadzovanie, no Ference nerozohral presne, puk sa dostal k rýchlemu Burrowsovi, toho nedokázal zastaviť Zdeno Chára a útočník Canucks poslal spoza bránky "kosatky“ do vedenia 2:0 na zápasy.