V NHL osem slovenských gólov, z toho tri víťazné

Michal Handzuš sa v zápase s Detroitom presadil hneď dvakrát. Pri víťazstve Kings 4:3 pridal aj jednu asistenciu. (Autor: ap)
SITA|6. feb 2010 o 22:02

Jednu z najúspešnejších nocí majú za sebou slovenskí hokejisti v tomto ročníku kanadsko-americkej NHL.

NEW YORK.

Niekoľko dní pred začiatkom zimných olympijských hier sa do streleckej listiny zapísali šiesti Slováci, ktorí zaznamenali osem gólov a traja z nich dokonca rozhodli o víťazstvách svojich tímov.

Konečne gólovo zabral Pavol Demitra, ktorý bol spoločne s brankárom Robertom Luongom hlavnou hviezdou Vancouveru na ľade Bostonu. Slovenský útočník najprv v 56. min vyrovnával na 2:2 a posunul zápas do predĺženia.

Prvé góly Demitru po zranení, Handzuš naštartoval aj dokonal obrat proti Detroitu

Pre 35-ročného skúseného útočníka to bol vôbec prvý gól v desiatom stretnutí po jeho januárovom návrate na ľad po vleklom zranení ľavého ramena.

Neskôr sa muselo do nájazdov a práve vďaka jedinému presnému zásahu Demitru (blafákom doprava si vychutnal Tuukku Raska) sa hostia z mesta, ktoré o niekoľko dní privíta športovcov z celého sveta, napokon radovali z tesného triumfu.

Husársky kúsok predviedol aj útočník Los Angeles Michal Handzuš v súboji s Detroitom. Domáci "králi" prehrávali s finalistom uplynulého ročníka Stanley Cupu po prvej tretine už 0:3, keď práve Handzuš naštartoval veľký obrat.

Andrej Meszároš (Tampa)

Najprv sa asistenciou podieľal na góle Alexandra Frolova na 1:3, potom dôsledným forčekingom prinútil brankára hostí Jimmyho Howarda k chybe a popod jeho betóny pridal gól na 2:3.

Vzáverečnej tretine dve a pol minúty pred koncom napokon rozhodol svojím 15. gólom v sezóne o triumfe Kings 4:3. Skúsený 32-ročný center zaznamenal viac ako jeden gól v zápase prvýkrát od 3. marca 2009, keď rovnako v drese L. A. v súboji proti Dallasu dosiahol hetrik.

Hokejisti Los Angeles vyhrali deviaty zápas v rade a prekonali predchádzajúci klubový rekord zo sezón 1972/73 a 1991/92.

Meszároš prvou hviezdou. Zariadil Tampe víťazstvo. Jurčina nevedel, že dal gól

Okrem Handzuša bol prvou hviezdou v sobotu aj Andrej Meszároš. Obranca Tampy rozhodol o víťazstve svojho tímu nad Calgary gólom v predĺžení na 2:1.

Bol to piaty úspešný zásah Meszároša v aktálnom súťažnom ročníku. Strelecky úspešný vôbec po prvý raz v sezóne i v drese Columbusu po jeho príchode z Washingtonu bol aj ďalší obranca slovenského olympijského výberu Milan Jurčina.

Urastený zadák otvoril v druhej tretine skóre súboja Columbus - Buffalo (4:0) nanajvýš kurióznym spôsobom, keď odchádzajúc striedať iba nahodil puk do útočného pásma, ten sa poodrážal od mantinelu priamo pred brankára Patricka Lalima stojaceho tvárou k bránke, ktorý si ho betónom nešťastne zrazil do siete.

"Išiel som striedať a zrazu začali fanúšikovia jačať a spoluhráči mali ruky nad hlavou. Ja som dovtedy ani len netušil, že som strelil gól," cituje nhl.com prekvapeného Jurčinu. Svoj obligátny gól pridal aj jeden z najlepších kanonierov celej súťaže Marián Gáborík.

Marián Gáborík prekonáva Martina Brodeura (New Jersey)

Rýchly krídelník NY Rangers otváral v 28. min skóre duelu proti New Jersey (3:1) a zaznamenal už 35. úspešný zásah v sezóne. Gáboríkovi patrí po sobote v tabuľke strelcov štvrté miesto.

Do výpočtu slovenských pozitív sobotňajšej noci treba zaradiť aj vychytané víťazstvo Jaroslava Haláka pre Montreal v súboji s obhajcom Stanleyho pohára Pittsburghom (5:3).

Tentoraz na 24-ročného odchovanca ružinovského hokeja smerovalo "iba" 21 striel z hokejok hráčov Pittsburghu. Halák vo februári odchytal za Canadiens už tri zápasy a ani v jednom neokúsil trpkosť prehry.

Napokon útočník Marián Hossa prispel k tesnému triumfu Chicaga na ľade St. Louis (2:1) asistenciou pri prvom góle Patricka Sharpa.

Sobota v NHL bola zaujímavá aj tým, že až štyrom tímom sa na domácom ľade poradilo vyhrať bez čo len jedného inkasovaného gólu. Čisté kontá si udržali brankári Craig Anderson (Colorado), Steve Mason (Columbus), Jean-Sébastien Giguere (Toronto) a Marty Turco (Dallas).

Výsledky:

Boston - Vancouver 2:3 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 2. CHÁRA (Savard, Sturm), 15. Ryder (Savard, P. Bergeron) - 29. Raymond (Kesler), 56. DEMITRA (Salo, Glass), rozhodujúci nájazd DEMITRA, 17 565 divákov

Montreal - Pittsburgh 5:3 (1:1, 2:1, 2:1) - Jaroslav Halák (Montreal) kryl 18 z 21 striel súpera

Los Angeles Kings - Detroit 4:3 (za domácich Handzuš 2+1)

Dallas - Phoenix 4:0

Toronto - Ottawa 5:0

NY Islanders - Carolina 1:3

NY Rangers - New Jersey 3:1 (za domácich Gáborík 1+0)

Atlanta - Florida 4:2

Tampa Bay - Calgary 2:1 pp (za domácich Meszároš 1+0)

Columbus - Buffalo 4:0 (za domácich Jurčina 1+0)

St. Louis - Chicago 1:2 (za hostí Hossa 0+1)

Nashville - San Jose 3:4

Minnestota - Philadelphia 2:1

Colorado - Edmonton 3:0

((visna))

Valábik sa zranil

WASHINGTON. Slovenský hokejový obranca Boris Valábik z tímu Atlanta Thrashers nedohral pre bližšie nešpecifikované zranenie v spodnej časti tela piatkový duel zámorskej NHL proti Washingtonu. Prvé prognózy nie sú vôbec ružové, podľa examiner.com sa pre robustného zadáka sezóna predčasne skončila. Definitívu však dajú až pondelňajšie vyšetrenia u klubového lekára.

Dvadsaťtriročný Valábik absentoval v úvodných 21 stretnutiach sezóny po tom, čo v septembri musel podstúpiť operáciu členka. Rodák z Nitry tak stihol nastúpiť iba na 23 duelov, v ktorých si pripísal 2 asistencie.