Tréner juniorky HC Lev: Osobnosti rastú u nás rýchlejšie

Aleš Totter bol mládežníckym trénerom Jihlavy a Chomutova. V uplynulej sezóne pôsobil pri mládeži v Detroite. S tímom Tatranských vlkov vyhral v MHL z 18 zápasov deväť. V tímoch MHL pôsobia hráči do 21 rokov.
Aleš Totter bol mládežníckym trénerom Jihlavy a Chomutova. V uplynulej sezóne pôsobil pri mládeži v Detroite. S tímom Tatranských vlkov vyhral v MHL z 18 zápasov deväť. V tímoch MHL pôsobia hráči do 21 rokov. (Autor: PRE SME – DOMINIKA HANDZUŠOVÁ)
Sportnet|25. okt 2011 o 17:36

Medzinárodná mládežnícka liga kladie na hráčov väčšie nároky ako domáce ligy, preto sa hráči zlepšujú, tvrdí tréner mužstva Tatranskí vlci Čech ALEŠ TOTTER (29).

Medzinárodná mládežnícka liga kladie na hráčov väčšie nároky ako domáce ligy, preto sa hráči zlepšujú, tvrdí tréner mužstva Tatranskí vlci, ktorý je juniorský tím HC Lev, Čech ALEŠ TOTTER (29).

Ako vnímate doterajšie výkony tímu vlkov?

„Nik nečakal, že budeme mať toľko bodov. Prevýšili sme očakávania. Niektoré zápasy boli na hrane a vyhrali sme, i keď súper bol možno lepší. To však platí aj opačne.“

Pred začiatkom sezóny ste ako prvý český tréner podpísali zmluvu v MHL. Čo to pre vás znamená ?

„Pre mňa je to dôležité angažmán a škola. Chlapcov aj mňa MHL výrazne obohatila. Vlani som si hovoril, že pôsobenie v USA mi dalo veľa, ale tieto tri mesiace ma znovu posunuli ako trénera.“

Čo bolo pre vás impulzom vrátiť sa naspäť do Európy?

„V Amerike som bol rok, no človek je sám a s najbližšími v kontakte len prostredníctvom skypu či telefónu. Vianoce som trávil v cudzej rodine a uvedomil som si, že domov mi veľmi chýba. Možnosť byť niekde prvý bola pre mňa výzvou.“

Ako ste vyberali hráčov?

„Všetci tohtosezónni nováčikovia už vlani hrali buď mužskú, alebo silnú juniorskú súťaž. My sme začali budovať tím na zelenej lúke. V priebehu mája a júna som dostal nejaké štatistiky, no ja dbám o to, ako sa hráči ukážu priamo na ľade a akí v skutočnosti sú. “

„Nik nemal miesto isté. Mali sme 62 hráčov a potom sa ešte ďalší dohlasovali. Počas troch dní odohrali zápasy, po ktorých sme vybrali tridsiatku hráčov. Možno tu nemáme tých najlepších, lebo niektorí mali zmluvy v slovenských a českých extraligách. Vybrali sme však charakterný tím a stavili sme na dobrú kartu. Slabé mužstvo by v takejto súťaži štyrikrát v rade nevyhralo.“

V tíme je päť slovenských hráčov. Prečo tak málo?

„Slovákov sa do kempu prihlásilo jednoducho menej. Otázka sa dá aj obrátiť, veď sme zo širšieho kádra vyradili 9 Slovákov a 22 Čechov. Pritom sa teším z každého Slováka, veď majú to do Spišskej Novej Vsi bližšie. Taký Martin Belluš hrá na domácom ľade, má podporu publika. Bol by som zlý tréner, keby som hráčov vyberal podľa národnosti.“

Najproduktívnejším hráčom tímu je Slovák Richard Mráz. Je aj lídrom?

„Lídrov máme viac, ale konkrétne Rišo je šikovný pravák, slovenský reprezentant. Navyše je veľmi inteligentný a povahovo nám sedí. Veľmi mu nepomohlo, že celú vlaňajšiu sezónu hral v nitrianskom doraste. Niekedy preto hrá akýsi detský hokej. Musí zapracovať na fyzickej pripravenosti, ale technicky a myslením už dnes na dospelý hokej má. Je to jeden z hráčov, ktorý sa môže v európskom či vo svetovom hokeji presadiť.“

Ako hráči znášajú tlak v medzinárodnej súťaži?

„Máme mentálneho trénera Radka Šefčíka, ktorý odvádza perfektnú prácu. Psychika je dôležitá, nielen v hokeji ale aj v rodinných vzťahoch. Už v predošlých sezónach som skúšal naštartovať takúto spoluprácu a som rád, že nám vedenie vyšlo v ústrety. Chceli sme urýchliť adaptáciu chlapcov na nový systém, novú súťaž. Sú tu bez rodín, svojich lások a mentálny tréner nám veľmi pomáha.“

Čo bolo doteraz pre hráčov najnáročnejšie?

„Veľkou skúškou bol trip v Rusku, kde sme počas mesiaca cítili, ako sa tím posunul. V ťažkých podmienkach sme sa museli spoľahnúť jeden na druhého.“

„ Práve Radek Šefčík nám v priebehu jedného dňa dokázal zmeniť náladu v tíme. Pomáha i mne, keď som mal problémy s rozhodcami. Občas som tápal, keďže som bol z amerického prostredia zvyknutý, že všetko je férové. Nechcem sa sťažovať alebo hľadať nejakú krivdu, ale ťažko som niektoré veci niesol, pretože bojujete za tím a potom vidíte sklamaných hráčov. S Radkom sme práve o tom diskutovali a veľmi mi to pomáha.“

Viacerí hráči majú práve na ruských arbitrov ťažké srdce a doterajšie neúspechy pripisujú aj im. Sú zápasy na klziskách súperov naozaj niečím zvláštne?

„Po nešťastnom zápase s Chimikom (2:3 pozn. redakcie), kde sme po dvoch tretinách viedli po dobrom výkone, sme sa ťažko vyrovnávali s tým, čo sa udialo v tretej časti. U juniorov je emočné vypätie ešte väčšie a musíme byť na to pripravení, ale niekedy jednoducho reagujú adekvátne svojmu veku. Musíme hrať preto trochu šikovnejšie, taktickejšie a udržať emócie na uzde.“

„ V ruskom prostredí, je veľký tlak na rozhodcov. Niektoré veci sa od osemdesiatych rokov nezmenili. Sme radi, že môžeme túto súťaž hrať a snažíme sa, aby nás ruské prostredie prijalo. Aj ja som bol po tom všetkom sklamaný a premýšľal som, či vôbec má zmysel v hokeji pôsobiť. Potom však každý deň stretávam chlapcov a zisťujem, že moja práca zmysel má.“

Aký je podľa vás prínos účasti slovenského tímu v súťaži, akou je MHL?

„Musíme rozdeliť športovú a spoločenskú stránku. Po tej športovej sa hráči neskutočne zlepšujú, hrajú vo vyššom tempe, nasadení, na všetko je menej času. V českej či v slovenskej extralige sa môžu vyskytnúť chyby a nik vás nepotrestá. V MHL je to náročnejšie.“

„V priebehu týždňa nastúpime v Minsku proti tímu Dinamo Šinnik, kde chodí na hokej 4000 ľudí. Chlapci jednoducho nie sú zvyknutí hrať pred takouto kulisou, pod takým diváckym tlakom. Len postupne zisťujú, akí dobrí môžu vo svojom veku byť.“

A spoločenská stránka?

„Hráči musia byť osobnosti. V Česku dohráte zápas a nikoho to nezaujíma. V juniorských ligách neexistuje žiadna popularita. U nás musia po zápasoch absolvovať oveľa viac rozhovorov, reagovať, odpovedať na otázky, vyvíja sa na nich stále tlak.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Ďalšie súťaže»Tréner juniorky HC Lev: Osobnosti rastú u nás rýchlejšie