Hokejistom sa na štadióne nepozdával ľad, divákom dusno

Bratislavský štadión sa prvýkrát zaplnil v prípravnom zápase s Rakúskom.
Bratislavský štadión sa prvýkrát zaplnil v prípravnom zápase s Rakúskom. (Autor: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Vojtech Jurkovič|22. apr 2011 o 19:39

Hlavná aréna hokejových majstrovstiev má za sebou prvú ostrú skúšku s nelimitovanou kapacitou. Zvládla ju, i keď mnohí diváci museli precitnúť z mystifikácie.

Hlavná aréna hokejových majstrovstiev má za sebou prvú ostrú skúšku s nelimitovanou kapacitou. Zvládla ju, i keď mnohí diváci museli precitnúť z mystifikácie.

BRATISLAVA. Doteraz poznali ľudia arénu zväčša z efektných televíznych šotov a z vyjadrení rôznych funkcionárov. Výlučne v superlatívoch.

Na piatkový zápas s Rakúskom prišlo 7347 divákov prevažne vo sviatočnej nálade. Tešili sa, ako si vyskúšajú komfort hokejového chrámu, o ktorom počúvali skoro ako o rozprávkovom.

„Pekné, hlavne, že máme konečne kultúrne športovisko. Hala sa mi páči aj zvonku, pôsobí elegantne,“ tešila sa Patrícia Molnárová, matka bývalého hokejistu.

Pokrčení diváci

Prvý, zásadný, a žiaľ už nenapraviteľný šok zažili mnohí ľudia v momente, keď si sadli.

„To je snáď zlý sen. Kam si mám zložiť kolená,“ nechápavo si obzeral svoje zúfalo tesné miesto pán František z Brna.

Časom pribúdali ironické úškrnky, že vízie o pohodlí na spôsob arén v NHL či vyspelej Európy sa v Bratislave rýchlo rozplynuli. Celé rady divákov sa neveriacky mrvili. Chrbty si nemohli oprieť o operadlo. Tesne pred ním sa zasekli na kovovej žrdi, ktorá je súčasťou vyššieho radu.

Nešťastní diváci si kládli otázku, kto mohol skolaudovať tento výsmech elementárnych parametrov. Málokto si odpustil zľudovený dovetok: A za také peniaze!

Podľa riaditeľky pre komunikáciu Michaely Grendelovej organizátorov po zápase pochválil zástupca medzinárodnej hokejovej federácie.

„Hlavnú úlohu, zrýchliť proces bezpečnostných prehliadok, sa nám podarilo zvládnuť perfektne. So sedadlami sa, žiaľ, nedá už nič robiť. Hala bola skolaudovaná podľa predpisov,“ povedala Grendelová.

Slnečné, teplé počasie šírilo na chodbách arény aj dosť dobrej nálady, hoci hokejisti dlho prehrávali. Partia z Handlovej s Jozefom Strakom sa zhodla, že nový štadión mal byť v Bratislave už dávno.

„Aj futbal by si zaslúžil niečo podobné,“ dodal Straka, ktorému imponovalo prepojenie s trénigovými plochami.

Kontroly boli plynulé

Obavy z prieťahov pri osobných kontrolách, ktoré pred pár dňami podráždili divákov v Košiciach, sa v Bratislave nenaplnili. Všetko išlo plynulo, nikde sa netvorili zádrhy.

Keď sa cez prestávky vyrojilo vyše sedem tisícok divákov z hľadiska na chodby, cítili priestorovú tieseň. Pred toaletami sa vytvárali dlhšie rady, čo však nie je neobvyklé ani v iných svetových v arénach, ktoré sú komfortné aj v skutočnosti.

„S takouto rýchlosťou čapovania by si sa v pražskej aréne neuživil,“ ozval sa podráždený hlas z radu na pivo.

Pollitrový kelímok čapujú za 1,5 eura, klobása stojí 2,9, slovenský dres skromných rozmerov 50 eur.

V hľadisku bolo v spodnej časti teplo a dusno, na hornom poschodí bližšie ku klimatizačným výstupom fúkal studený vzduch. Stále je cítiť pach čerstvých náterov.

Hráči Demitra a Stümpel sa sťažovali, že ľad sa postupne znovu stal kašovitý, puky im odskakovali.

Prevádzkar Jozef Brezina reagoval na požiadavku hokejového vedenia a pôvodne nastavenú klimatizáciu v rozpätí 16 až 18 stupňov dal znížiť na jedenásť. Problémom bolo akumulované teplo, čo zo slnečnej strany vytváralo na chodbách skleníkový efekt. Brezina sľubuje, že na zápase s Bieloruskom bude príjemne pri teplote nastavenej na 10 stupňov, vonku má byť 25.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Hokejistom sa na štadióne nepozdával ľad, divákom dusno