Chicago vyhralo Stanley cup, Hossa sa dočkal

Marián Hossa sa dočkal, po dvoch neúspešných finále zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|10. jún 2010 o 05:11

Hokejisti Chicaga získali po 49 rokoch Stanleyho pohár. Finálové sériu nad Philadelphiou vyhrali 4:2 na zápasy. Kľúčový šiesty duel rozhodol americký útočník Patrick Kane v 5 minúte predĺženia.

BRATISLAVA. Hokejisti Chicaga získali po 49 rokoch Stanleyho pohár. Finálové sériu nad Philadelphiou vyhrali 4:2 na zápasy. Kľúčový šiesty duel rozhodol americký útočník Patrick Kane v 5. minúte predĺženia.

Prestížnej trofeje sa dočkal aj Marián Hossa, ktorý hral v treťom finále po sebe, ale pohár získal po prvýkrát. Do slovenskej histórie sa zapísal aj Tomáš Kopecký, ktorý zvíťazil v zámorskej profilige ako prvý hokejista spod Tatier druhýkrát.

fotogalériu z rozhodujúceho zápasu nájdete na hokej.sme.sk

Najlepší moment kariéry

"Konečne sa mi to podarilo, je to obrovské zadosťučinenie. Určite je to najlepší moment mojej kariéry. V zápase sme boli chvíľu hore, chvíľu zas dole, ale napokon sme to dokázali, " povedal pre zámorské média Hossa.

Možno sa od Hossu čakalo v play off hlavne čo sa týka bodov viac, ale napriek tomu sa v tíme ukázal ako líder. Priniesol skúsenosti, výbornú defenzívnu prácu a rozvahu. O jeho schopnostiach svedčí aj anketa na nhl.com o najväčší prínos veterána v drese Blackhawks, ktorú jasne vedie.

"Toto je presne to prečo hráme hokej, je to pre mňa už druhé víťazstvo v Stanleyho pohári a je to z roka na rok lepšie a lepšie," dodal Tomáš Kopecký. "Veľmi sa teším ako donesieme s Mariánom pohár domov na Slovensko."

Stanleyho pohár čaká cez leto veľká púť, keď sa objaví až v deviatich krajinách po svete.

Jonathan Toews pozdvihol Stanleyho pohár a podal ho Mariánovi Hossovi

"Je to neuveriteľné, nikto sme nevedeli či Patrick dal gól, ale napokon to tam padlo a je to skvelé. Musím pochváliť spoluhráčov za výbornú obranu počas celého play off," povedal finsky brankár Antti Niemi, ktorý ako nováčik dotiahol svoj tím k zisku Stanley cupu. "Presunul som sa do rohu a myslel som si, že puk ma trafil, ale ten nanešťastie skončil v sieti," okomentoval smutne rozhodujúci moment pre espn.com brankár Philadelphie Michael Leighton.

Conn Smythe Trophy pre Toewsa

Prestížnu Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off získal kapitán Chicaga Jonathan Toews. Ten sa dostal ako najmladší hráč v histórii do tzv. Triple Gold clubu, keď má na svojom konte už triumf na majstrovstvách sveta, olympiáde a aj v NHL. Ako 22-ročný sa stal druhým najmladším kapitánom v profilige po Sidneym Crosbym, ktorý priviedol svoj tím k získu Stanleyho pohára.

Jonathan Toews má len 22 rokov a triumfoval už na olympiáde, majstrovstvách sveta a aj v NHL

Toews taktiež ako prvý pozdvihol slávny pohár nad hlavu a ako druhému ho podal Mariánovi Hossovi. "Teraz to ani neviem popísať. Podarilo sa nám pre mesto niečo výnimočné, osobne som ani nesníval, že už na začiatku kariéry dosiahnem takéto úspechy," skonštatoval šťastný Kanaďan, ktorý patril ku kľúčovým hráčom olympijského výberu javorového listu vo Vancouvri.

"Keď som prestupoval do Chicaga, malo tím, ktorý sa vyvíjal, ale teraz je už dostatočne silný a táto výhra nemusí byť posledná," povedal pre nhl.com Patrick Sharp, ktorý predtým hrával za Flyers.

Patrick Kane (vpravo) sa teší z víťazného gólu

Philadelphia - Chicago 3:4 pp, konečný stav série 2:4

Góly: 20. Hartnell (Briére, Pronger), 28. Briére (Leino, Krajíček), 57. Hartnell (Leino, Briére) - 17. Byfuglien (Toews, P. Kane), 30. P. Sharp (Bolland, Keith), 38. Ladd (Hjalmarsson, P. Kane), 65. P. Kane (B. Campbell).

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:41. Diváci: 20 327.

Philadelphia: Leighton Carle, Pronger, Coburn, Timonen, Krajíček, Bartulis Leino, Briere, Hartnell Carter, Richards, Gagne Laperriere, Betts, Powe Asham, Giroux, van Riemsdyk.

Chicago: Niemi Seabrook, Keith, Sopel, Hjalmarsson, Campbell, Boynton HOSSA, Toews, KOPECKÝ - Kane, Sharp, Ladd - Versteeg, Bolland, Byfuglien Brouwer, Madden, Eager.

Výborne začal útok Hossa - Toews - Kopecký

Šiesty zápas finálovej série začal vo výbornom tempe. Postaral sa o neho najmä novozložený elitný útok Chicaga Kopecký-Toews-Hossa, ktorý si dokázal vytvoriť hneď v prvých striedaniach sľubné šance. V polovici úvodnej dvadsaťminútovky nevydržal tlak elitnej lajny Chris Pronger, ktorý to prehnal s agresivitou a fauloval Mariána Hossu. V presilovke mohol streliť prvý gól Duncan Keith, ale jeho ranu tečoval len do tyčky Jonathan Toews. Domácich sa snažil nabudiť vlasatý Scott Hartnel, ktorý rozdával okolo seba tvrdé bodyčeky.

Následne, ale aj Philadelphia nevyužila úvodnú presilovú hru. Hneď na to sa druhému trestu nevyhol Pronger. Jeho vylúčenie dokázal využiť na prvý gól hrdina piateho duelu Dustin Byfuglien. Chvíľku po jeho úspechu fauloval obranca Hawks Brent Seabrook. Flyers sa nepresadili, ale vzápätí dostali ďalšiu početnú výhodu po nedovolenom bránení Sopela. Tretiu presilovku už dokázal využiť úspešnou dorážkou najlepší hráč domácich Hartnell, ktorý na dvakrát dorazil puk za Anttiho Niemiho. Prvá tretina skončila 1:1 napriek tomu, že Chicago prestrieľalo súpera 17:7.

Flyers viedli 2:1

Po 26 sekundách druhej tretiny mohol strhnúť vedenie na stranu Philadelphie Simon Gagne, ktorý ale po obrovskej chybe Hossu neprekonal Niemiho. Po dvoch minútach mali výhodu ďalšej presilovky hokejisti Chicaga, nevyužili ju, aj keď Andrew Ladd bol po prečíslení blízko gólu. V 28. minúte udreli domáci. Hartnell nenápadne potkol Duncana Keitha čím otvoril priestor pre dvojicu Leino - Briere, ktorá dokonale využila prečíslenie.

Hawks sa však nevzdali a veľmi peknou akciou v 30. minúte pri hre štyri na štyri vyrovnali zásluhou Patricka Sharpa na 2:2. Na trestnej lavici bol v tej chvíli aj Marián Hossa. V ďalších minútach mali oba tímy šance. Gól sa podarilo streliť až v 38. minúte Andrew Laddovi, ktorý tečoval strelu obrancu Hjalmarssona. Hossa mohol pridať štvrtý gól na konci druhej tretiny, ale zastavil ho pozorný Leighton.

V predĺžení rozhodol Patrick Kane

Na začiatku tretej tretiny zas mohol skórovať Tomáš Kopecký. Philadelphia sa snažila zvýšiť aktivitu, ale Chicago sa veľmi dobre bránilo a v útoku bolo stále aktívnejšie. Šesť minút pred koncom tretej tretiny mohol vyrovnať kapitán Flyers Mike Richards, ale Niemi včas zaklapol betóny. V následnom protiútoku krásne prihral Hossa Toewsovi ten však Leightona neprekonal.

Niemi podržal svoj tím aj proti stopercentnej šanci Clauda Girouxa, ktorý sa ocitol pred fínskym brankárom úplne nepokrytý. Domáci sa nakoniec vyrovnania na 3:3 dočkali. Leino si nakorčuľoval za bránu, nahodil puk pred ňu a ten sa vzápätí odrazil od korčule Hossu do korčule Hartnella, pre ktorého to bol druhý gól v zápase. 1:30 pred koncom tretiny mohol rozhodnúť pre Flyers Carter, jeho strela skončila len na Niemim. V poslednej akcii tretiny sa krásne uvoľnil Hossa, ale vystrelil len do brankára Leightona.

Predĺženie začali aktívnejšie domáci, ale brankár Chicaga predviedol zopár istých zákrokov a na druhej strane rozhodol Patrik Kane, ktorý strelou z uhlu prekvapil brankára Leightona.