Hokejisti na úvod MS s prehrou. Favoritovi z Ruska podľahli 1:3

Slováci na úvod MS prehrali s ruským favoritom.
Slováci na úvod MS prehrali s ruským favoritom. (Autor: ap)
Sportnet|9. máj 2010 o 19:00

Omladený tím Slovenska podal v úvodnom zápase MS v nádhernej atmosfére výborný výkon, no v závere sa od neho odklonilo šťastie.

ĎALŠÍ PROGRAM
Kto hrá v pondelok?
  • B skupina: 16, 15 h - Švajčiarsko - Taliansko, 20,15 h - Kanada - Lotyšsko
  • D skupina: 16,15 h USA - Dánsko, 20,15 h - Nemecko - Fínsko
Kedy hrá Slovensko?

v utorok o 20,15 h s Bieloruskom

KOLÍN. Ruskí hokejisti sa pri oslavách Dňa víťazstva v druhej svetovej vojne dočkali výhry aj vo svojom úvodnom zápase na majstrovstvách sveta v hokeji v Kolíne, ale ako povedal po stretnutí kapitán Iľja Kovaľčuk sami nečakali, že to bude s omladeným slovenským tímom taký ťažký súboj. Favorit vybojoval na MS už 19 víťazstvo v sérii.

Slovenské mužstvo predviedlo vo vynikajúcej atmosfére pred vypredanou Lanxess arénou najlepší výkon pod vedením kanadského trénera Glena Hanlona. Najlepším hráčom na ľade bol brankár Peter Budaj, po dvoch tretinách držal mužstvu nádej na víťazstvo.

V poslednej tretine už bolo Slovensko lepším mužstvom a remízu v riadnom hracom čase malo na dosah. V poslednej minúte za stavu 1:2 sa od našich reprezentantov odklonilo šťastie - strely Kukumberga aj Tatára sa zastavili na žŕdke. Potom Kozlov strelou do prázdnej bránky poistil víťazstvo Ruska.

"V tretej tretine sme boli lepším mužstvom, vyrovnanie viselo na vlásku," vravel brankár Budaj. "Fantastická atmosféra nás vyhecovala, hral sa veľmi dobrý hokej. Ak zopakujeme tento výkon a vyvarujeme sa chýb pri zbytočných vylúčeniach, máme v ďalšom priebehu šampionátu na čom stavať."

V utorok hrá Slovensko s Bieloruskom (20.15) a sme.sk opäť prinesie živý komentár. Duel budete môcť sledovať aj na verejnoprávnej Jednotke a Trojke.

Oznámkujte výkony našich proti Rusom.

Fotogalériu zo zápasu nájdete tiež na hokej.sme.sk.

V nedeľu sa hral v našej skupine aj zápas Bielorusko - Kazachstan, ktorý skončil výsledkom 5:2.

A-skupina
Slovensko - Rusko 1:3

Góly: 44. Majeský (Bartovič) - 15. Afinogenov (Kozlov, Kuliomin), 30. Ovečkin (Fiodorov), Kozlov.

Vylúčenia: 4:4 na 2 min, využité presilovky: 0:0, góly v oslabeniach 0:1. 18 552 divákov.

Rozhodovali: Muylaert (Kan.), Sjöberg (Švéd.) - Bechard (Kan.), Sabelström (Švéd.).

Slovensko: Budaj - Ivan Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik - Zagrapan, Čiernik, Svatoš - Podkonický, Kukumberg, Bartovič - Dravecký, Bulík, Gron - Macho, Zálešák, Pánik - Tatar.

Rusko: Košečkin - Kornejev, Grebeškov, Kulikov, Aťušov, Nikulin, Jemelin, Kalinin - Siomin, S. Fiodorov, Ovečkin - Frolov, Tereščenko, Kovaľčuk - Mozjakin, Sušinskij, Anisimov - Afinogenov, Kuľomin, Viktor Kozlov.

M tím Z V VP PP P skóre B
1. Bielorusko 1 1 0 0 0 5:2 3
2. Rusko 1 1 0 0 0 3:1 3
3. SLOVENSKO 1 0 0 0 1 1:3 0
4. Kazachstan 1 0 0 0 1 2:5 0

pozn.: M - miesto, Z- počet odohratých zápasov, V - víťazstvá v riadnom hracom čase, VP - víťazstvá po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch, PP - prehry po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch, P - prehry v riadnom hracom čase

Oba tímy boli v úvode veľmi aktívne a hra sa presúvala z jednej strany klziska na druhú. Prvú veľkú šancu si vypracovali Rusi, keď strieľal Kornejev. Na druhej strane pálil z pravého kruhu Kukumberg, no ruský gólman Košečkin bez väčších problémov jeho pokus kryl. V siedmej minúte rozhodcovia vylúčili Bulíka za hákovanie, Rusi sa usadili v útočnom pásme a vytvorili si veľký tlak. Ten sa ešte vystupňoval, keď si po minúte sadol na trestnú aj Dravecký a Budaj musel byť neustále v strehu.

Rusi si vytvorili niekoľko sľubných príležitostí, no neuspeli v koncovke a puky, ktoré smerovali na bránku, zlikvidoval slovenský gólman. O päť sa však Rusi už presadili. Do útočného pásma si nakorčuľoval Afinogenov a tvrdou strelou prepálil Budaja - 1:0.

Na 2:0 mohol zvýšiť Ovečkin, no trafil len ľavú žŕdku. Ďalšia obrovská šanca zbornej prišla v úvode druhého dejstva. Sušinskij sa prekľučkoval až pred Budaja, puk poskakoval po bránkovej čiare, no osamotený Mozjakin ho už nedokázal doraziť do prázdnej bránky. Košečkin nemal v prvej polovici duelu príliš veľa práce a Slováci nepredstavovali pre jeho bránku veľké nebezpečenstvo.

Aj keď sa dostali do prečíslenia 2 na 1, Svatošovi skĺzol puk a zo šance nebolo nič. Naopak, Rusom stačilo na druhý gól v 30. minúte veľmi málo. Ovečkin sa hneď po buly dostal k puku a s prispením jemného teču brániaceho hráča ho švihom poslal do siete.

V závere tretiny Rusi poľavili a Slováci si tak vytvorili prvýkrát v zápase väčší tlak, keď sa asi na dve minúty usadili pred Košečkinom, ale v zakončení im chýbala presnosť i trochu šťastia. Slováci odštartovali tretie dejstvo v oslabení, no prežili ho bez ujmy a vzápätí udreli z hokejky Majeského, ktorý spolu s Bartovičom získal v strednom pásme puk a presnou strelou rozvlnil sieť za Košečkinom.

Zverenci trénera Glena Hanlona razom ožili a vo vypredanej Lanxess Aréne sa črtala dramatická zápletka. Na jednej strane Budaj vyrazil Siominov pokus a na druhej Pánik už dostal puk za brankára, no Aťušov ho ešte pred čiarou odpálil. V 53. minúte tvrdo strieľal Lintner, Košečkin si však poradil a zblokoval aj následnú dorážku Tatara. V závere prišli dve slovenské presilovky, Kukumberg nastrelil žŕdku, no reprezentanti s dvojkrížom na hrudi už nedokázali vyrovnať a pri hre bez brankára inkasovali tretí gól z hokejky Kozlova.

Tomáš Tatar (útočník SR): "Myslím si, že sa mi podarilo do toho vhupnúť dobre, bál som sa, že budem viac stvrdnutý. Škoda prehry, pretože to bol pekný zápas, ako pre nás, tak aj pre divákov. Chýbalo nám trochu šťastia a mali by sme to. Zápas bol dosť vyrovnaný na to, že sme hrali s Ruskom s nabitým kádrom a veľkými menami. Zomkli sme sa v kabíne a hrali sme výborne."

Richard Pánik (útočník SR): "Náš výkon bol dobrý, postupne gradoval. Do tretieho dejstva sme vstupovali s tým, aby sme dali kontaktný gól a pokúsili sa vyrovnať. Nepodarilo sa to, ale nevešiame hlavy. Teraz máme dva zápasy na to, aby sme ich vyhrali, postúpili zo skupiny a urobili nejaký výsledok. Toto bola taká malá previerka, vytvorili sme super tím. Nastúpime aj v ďalších zápasoch s rovnakým nasadením ako proti Rusku a budeme sa snažiť vyhrať."

Glen Hanlon (tréner Slovenska): "Začali sme s veľkým rešpektom. Rusi hrali veľmi dobe v ofenzíve. Desiatka našich hráčov na šampionáte debutuje, čo sa v úvode prejavilo. Od záveru druhej tretiny to bolo z našej strany už oveľa lepšie. Na tieto momenty by sme chceli nadviazať aj v ďalších zápasoch s Bieloruskom a

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): "Na úvod šampionátu to nebol ľahký zápas, výsledok bol otvorený do samého záveru. V tretej tretine sa Slováci vrátili do stretnutia a spôsobili nám problémy. Napokon sa tešíme z víťazstva a môžeme sa pripravovať na ďalšie duely. So Slovenskom sme hrali už na olympijských hrách a vieme, že má vo svojom strede technických hráčov."

Milan Bartovič (útočník SR): "Škoda, že sme s Rusmi prehrali. Myslím si, že sme ukázali našu silu a keď budeme takto pokračovať, tak verím, že spravíme dobré výsledky."

SITA,TASR

ŽIVÝ KOMENTÁR

Domov»Hokej»Reprezentácie»Hokejisti na úvod MS s prehrou. Favoritovi z Ruska podľahli 1:3