Budaj tipoval, že vo finále sa Kanada revanšuje Rusom | Majstrovstvá sveta | hokej.sme.sk
Sme.sk | HOKEJ | Majstrovstvá sveta | Budaj tipoval, že vo finále sa Kanada revanšuje Rusom

Budaj tipoval, že vo finále sa Kanada revanšuje Rusom

Slovenský brankár Peter Budaj túži po olympiáde vo Vancouveri. Za finalistov majstrovstiev sveta v hokeji tipoval brankár Peter Budaj Kanadu s Ruskom. A v ňom odvetu Kanady za ruský zvrat z hokejky Kovaľčuka vlani v Kanade.

BRATISLAVA. V tíme Colorado Avalanche majú za sebou jednu z najnevydarenejších sezón. Dlhšie pred záverom základnej časti už bolo isté, že tím nepostúpi do play off.

Vtedy sa frustrovaný slovenský brankár Peter Budaj po rozhovore s reprezentačným trénerom Jánom Ficlom rozhodol, že si nepredĺži sezónu účasťou na svetovom šampionáte v slovenskom drese. „Hlavným dôvodom bolo, že som už nemal zmluvu a chytať na šampionáte bez nej by bolo veľké riziko. Zdravotné problémy som nemal," povedal Peter Budaj, ktorý pred pár dňami priletel z Ameriky do rodnej Banskej Bystrice.

V Colorade ešte nemajú generálneho manažéra

O svojom ďalšom osude v NHL zatiaľ nemá jasno: „Po sezóne vyhodili z funkcie generálneho manažéra Avalanche Francoisa Giguera. Môj agent by zatiaľ nemal s kým rokovať."

K vystúpeniu i výsledkom slovenského tímu na šampionáte vo Švajčiarsku sa Budaj podľa očakávania stavia lojálne. „Hokej býva krutý. Vo Švajčiarsku sme mali solídne mužstvo, som si istý, že žiadny zápas úmyselne neodflákol. Keď som sa ocitol v minulosti v reprezentačnom kolektíve, vždy som vnímal, že pre každého je to veľká pocta. Skôr by som povedal, že hráči upadali do stresu, nemohli sa uchytiť. Čím viac chcete, tým sa darí menej."

K hlavným problémom zaradil Budaj nízku úspešnosť presiloviek tímu Jána Filca. „Súčasný hokej je vyrovnaný, zväčša sa rozhoduje za nerovnovážneho stavu."

Upútal ho Mezin

Vo štvrťfinálovom stretnutí Bieloruska s Ruskom (3:4) upútal Budaja výkon bieloruského brankára Andreja Mezina. „Bol skvelý, rýchle nohy i ruky, pohyblivý na čiare, nestrácal hlavu ani pri rozohrávke. Veľa mi o ňom rozprával môj spoluhráč v Colorade, obranca Ruslan Salej. Ten dal Rusom vyrovnávajúci gól na 3:3. „Ruslan si aj v NHL udržuje roky špičkovú výkonnosť, navyše je veľmi priateľský spoločník."

Z Colorada hrá na šampionáte vo Švajčiarsku v tíme USA ďalší obranca John­Michael Lilles.

Do finále majstrovstiev sveta Peter Budaj pred včerajším semifinálovým programom jednoznačne tipoval Kanadu s Rusmi. „Myslím, že Kanaďania Rusom vrátia vlaňajšiu prehru. Sú veľmi silní, no Rusi zasa dokážu rozpútať neuveriteľný kolotoč. Kovaľčuk je výnimočný hráč, na korčuliach neudržaťeľný."

Peter Budaj onedlho začne s letnou prípravou na ďalšiu sezónu.

Na obzore je Vancouver

Okrem novej zmluvy má aj reprezentačné plány. Vo februári sa vo Vancouveri hrá atraktívny olympijský turnaj s najlepšími hokejistami z celého sveta. „Urobím všetko preto, aby o mňa opäť prejavili záujem reprezentační tréneri. Dúfam, že príde čas aj na lepšie časy. Rád by som bol pri tom."

piatok 8. 5. 2009 23:35 | Vojtech Jurkovič
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Peter Budaj (vpravo) by sa chcel predstaviť na olympiáde vo Vancouveri.

Peter Budaj (vpravo) by sa chcel predstaviť na olympiáde vo Vancouveri.

Foto: TASR/AP

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
späť na SME.sk
ANKETA
@denniksme: Štúdium malo svoje čaro. Boli to nádherné časy. Pán Richter, ľutujem Vás, že ste ich nezažili (Michal Bróska) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.