Hokejisti sa potrápili s Nórskom. Vyhrali po predĺžení

Slovensko sa ani proti Nórom nepredstavilo práve v najlepšom svetle.
Slovensko sa ani proti Nórom nepredstavilo práve v najlepšom svetle. (Autor: tasr)
Peter Klimko|4. máj 2009 o 18:00

Slovenskí hokejisti skončili svoje účinkovanie na 73. majstrostvách sveta vo Švajčiarsku výhrou nad Nórskom 3:2 po predĺžení.

ZÜRICH. Slovenskí hokejisti skončili svoje účinkovanie na 73. majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku výhrou nad Nórskom. Filcov tím však svojho severského súpera zdolal len po predĺžení, keď sa o víťazstvo 3:2 postaral Ladislav Nagy. V osemfinálovej F-skupine sa tak so ziskom štyroch bodov umiestnil na na 5. priečke.

Po hernom kŕči sa našim podarilo vyhrať len svoj druhý zápas na šampionáte, čo stačilo len na konečné 10. miesto. Za najlepších slovenských hráčov na turnaji boli vyhlásení Sekera, Bartečko a Marcel Hossa.

Trojica našich najlepších, zľava Sekera, Bartečko, Marc. Hossa

Tréner Ján Filc dal po prvý raz na MS príležitosť Michalovi Machovi, do brány sa od úvodu postavil Jaroslav Halák.

Dve využité presilovky priniesli Slovensku vedenie

Začiatok stretnutia ponúkol po faule Ölveckého presilovú hru Nórov. Presilovka nášho posledného súpera na MS ale netrvala dlho, Zuccarello Aasen fauloval a stav na ľade sa vyrovnal.

Vzápätí krátka presilovka Slovenska, z nej ale tak, ako je to na tomto turnaji zvykom, naši nič nevyťažili.

V 5. minúte brejk Slovákov, Baranka však sľubnú príležitosť na prihrávku do šance spoluhráčovi nepremenil.

7. minúta a druhá početná výhoda Filcovho tímu. Ružička pohrozil hneď v jej úvode, Grotnes bolo namieste. Modrým sa napokon predsa len podarilo dať gól, po skrumáži sa presadil Štefan Ružička. Pre technického útočníka to bol druhý presný zásah na MS.

Krátko na to menšia šarvátka pred Halákovou bránou, po nej ďalšia presilová hra našich. V jej druhej polovici zakombinoval Marcel Hossa s Nagyom a Smrek upravil tvrdou strelou na 2:0. Slováci využili už druhú presilovú hru, čo istotne prekvapilo nejedného priaznivca, veď táto činnosť bola v priebehu celého šampionátu pre Filcovcov veľkou slabinou.

Hneď po buly mal príležitosť Mikúš, v 11. minúte sa pred Grotnesa dostal Bartečko, puk mu ale pri zakončení skĺzol z hokejky.

13. minúta a sekanie Michala Handzuša, možnosť početnej výhody mali Nóri. Tí si ale počas nej väčšiu príležitosť nevypracovali, menší závar pred Halákom vyriešila obrana. Na opačnej strane snaha Bartečka s Handzušom.

V 18. minúte sa Nóri na malú chvíľu usadili v tretine Slovákov, Trygg, ani Vikingstad Haláka neprekonali. Úvodnú časť ukončila presilovka našich.

Slováci sa trápili, kontaktný gól Nórov

Tá pokračovala aj v úvode II. tretiny, príliš veľa nepresností v našej hre ale umožnilo súperovi sa bez väčších problémov ubrániť. Naopak do brejku sa dostal Lorentzen, Halák zatlačený do brány puk do brány nepustil.

25. minúta a po Barankovej strele od modrej faul pred nórskou bránou v podaní Myrvolda na Nagya. V presilovej hre pekná prihrávka Radivojeviča na Nagya, toho v šanci vychytal Grotnes. Baranka vzápätí putoval na trestnú lavicu a počet hráčov na oboch stranách sa vyrovnal.

Počas početnej výhody Nórska prišiel skvelý pas za slovenskú obranu na Bastiansena a ten v samostatnom nájazde nedal Halákovi šancu - 2:1.

V 29. minúte ďalšia presilovka Slovenska, naši ju ale hrali veľmi zle a taký bol aj ich výkon v prvej polovici strednej časti zápasu. Necelých šesť minút pred koncom tretiny zatlačili zverenci trénera Filca súpera v jeho obrannom pásme, dve príležitosti Nagya ale zostali nevyužité.

O malú chvíľu prišla už ôsma presilovka Slovenska, Handzuš po strele Obšuta puk za Grotnesa nepretlačil. Gólom sa neskončila ani kombinácia Bartečka s Handzušom, ktorý hľadal pred bránou Ružičku. Slováci síce v tejto fáze Nórsko zatlačili, bez strely sa ale gól dá dať len veľmi ťažko, naši ako keby chceli herné situácie riešiť čo najzložitejšie.

15 sekúnd pred druhou sirénou sa do čistej šance dostal Bartečko, so zakončením ale váhal tak dlho, až bol vytlačený z dobrej streleckej pozície.

Slabý výkon pokračoval, Nóri vyrovnali a boli nebezpečnejší

Slováci začali záverečnú 20-minútovku aktívne, v 43. minúte si šiel po druhýkrát v zápase sadnúť na trestnú lavicu Zuccarello Aasen, Slovensku ale presilové hry nejdú. Ako na to, mohli predviesť hokejisti zo severu Európy, ktorí mali po faule Štefanku početnú výhodu a po 16 sekundách ju zásluhou Lunda využili - 2:2.

Tím spod Tatier sa snažil prvou formáciou strhnúť vedenie na svoju stranu, v útočnom pásme ale súpera nedovolene držal Bartečko a šiel si oddýchnuť na trestnú lavicu. Hneď po buly sa dravo dopredu vydal Handzuš, obrana súpera si poradila.

Nóri sa potom okamžite nasťahovali do obrannej tretiny Slovenska, skrumáž pred Halákom a naši mali šťastie, že neinkasovali aj po tretíkrát. Halák musel o pár sekúnd hasiť ďalšiu možnosť nórskych hokejistov. Situácia sa v 50. minúte nezaobišla bez slovenského faulu a tak nasledovala presilovka piatich proti trom.

Počas nej Handzuš výborne zasiahol, poslal puk na Bartečka, ktorý sa vrátil z trestnej lavice a po brejku prišiel faul súpera. Sily na ľade sa vyrovnali. Slovenský tím sa nasťahoval do útočného pásma, už počas skrátenej presilovej hry mal možnosť Baranka, so šancou ale nenaložil podľa svojich predstáv.

Na opačnej strane zlá rozohrávka Haláka, Sekera hasil faulom a na rad prišla ďalšia oslabovka nášho tímu. Smrek sa následne nechal vylúčiť, jeho zákrok bol ale veľmi sporný, Nóri mali k dispozícii druhú presilovku 5 na 3.

V 55. minúte chytil Halák obrovskú príležitosť Skrödera. Ešte počas presilovky ďalšia výborná možnosť súpera, Halák si poradil aj so zakončením Holosa. Slovensko sa napokon ubránilo.

56. minúta a Ölveckého dobré uvoľnenie, brankár Grotnes pozorný, rušno bolo aj pred Halákovou bránou, keď puk poskakoval pred našim gólmanom, obrana napokon nebezpečnú situáciu vyriešila.

V závere riadneho hracieho času sa ešte strela Ružičku, ktorú Grotnes chytil a tak šlo stretnutie do predĺženia. Pre Slovákov bolo na tomto turnaji tretie, obe predošlé s Bieloruskom a Fínskom Filcov tím prehral.

Predĺženie rozhodol v presilovej hre Nagy

Začiatok predĺženie priniesol faul Vikingstada na Obšuta, Halák vykorčuľoval z brány, naši mali možnosť v podaní Nagya, Grotnes svoj tím podržal. Začala tak výhodná presilovka štyroch proti trom. A tú Nagy po tom, ako si párkrát vymenil puk so Sekerom, tvrdou strelou rozhodol - 3:2.

Za najlepšieho slovenského hráča duelu bol vyhlásený Michal Handzuš.

Slovensko - Nórsko 3:2 po predĺžení (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 7. Š. Ružička (Handzuš, Obšut), 10. Smrek (L. Nagy, Baranka), 63. L. Nagy (Sekera) - 28. Bastiansen (M. Ask, Lund), 46. Lund (Jakobsen), rozhodujú: Kadyrov (Rus.), Looker (USA) - Deďolija (Biel.), Wirth (Švajč.), 2901 divákov

Vylúčení: 9:11 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kadyrov (Rus.), Looker (USA) - Deďolija (Biel.), Wirth (Švajč.), 2901 divákov

Slovensko: Halák - Sekera, Obšut, Vydarený, Smrek, Baranka, Valábik, Graňák, Švarný - Bartečko, Handzuš, Š. Ružička - Marcel Hossa, J. Mikúš, Bicek - Radivojevič, Ölvecký, L. Nagy - Bartovič, Macho, J. Štefanka

Nórsko: Grotnes - M. Trygg, Myrvold, Holos, Jakobsen, Lund, Bonsaksen, Kaunismäki - Thoresen, Skröder, Vikingstad - Hansen, Spets, Lorentzen - Bastiansen, M. Ask, Zuccarello Aasen - Laumann Ylven, K. Forsberg, Roymark

Povedali po zápase

Ján Filc, tréner Slovenska: "Niečo si pred zápasom povieme, vysvetlíme a potom keď sa veci rozbehnú správnym smerom, zrazu akoby prestali platiť. Od stavu 2:0 sme hrali úplne inak ako sme si predsavzali, veľmi neefektívne. Opäť som stratil na lavičke pár rokov života. Nechápem hráčov, prečo napríklad pri presilovkách prestaneme využívať obrancov a búchame puky o mantinel. Navyše sa k tomu pridali nepochopiteľné individuálne chyby. Od hráčov očakávam, že keď sú na reprezentačnej úrovni, niečo podobné neurobia. Sklamali ma niektorí hráči, od ktorých som čakal, že budú viac lídrami."

Roy Johansen, tréner Nórska: "Snažili sme sa v poslednom zápase na šampionáte odviesť najlepší výkon. Teší ma, že sme sa vrátili do zápasu, mali sme šance v tretej tretine na rozhodnutie. Súper hral veľmi dobre v oslabeniach. Som hrdý na naše vystúpenie, Slováci boli o trochu lepším mužstvom."

Michal Handzuš, útočník SR: "Hrali sme strašne, prispôsobili sme sa hre Nórov. Nakoniec sme vyhrali, no dnešný zápas odzrkadli celé naše účinkovanie na šampionáte. Jediný dobrý zápas sme odohrali proti Fínom. Dali sme do toho okrem srdca aj rozum, čo sa nám dnes nepodarilo. Proti Nórom sme nemali hlavy v poriadku, neviem si to vysvetliť. Každý z nás si musí vstúpiť do svedomia. Sezóna sa pre nás už skončila, musíme sa pripraviť na ďalší šampionát. Musíme vytvoriť dobrý tím a hrať obetavo, jeden pre druhého.

Jaroslav Obšut, obranca SR: "Ciele boli úplne iné, jasné že sme sklamaní. Dnes sme si povedali, že musíme vyhrať. Aby sme počuli našu hymnu. Bolo to až po predĺžení, ale hymna bola."

Ľuboš Bartečko, útočník a kapitán SR: "V tom predĺžení sme utrápili víťazstvo, ale máme ho. Celkovo sme sklamaní, ale verím, že aspoň niektorí z nás dostanú ešte šancu na reparát."

Peter Smrek, obranca SR: "Dobre sme začali. Desať - pätnásť minút sme hrali veľmi dobre. Potom sme sa však dostali do kŕča. Neviem, v čom bola chyba. Pri mojom góle sa mi puk dobre postavil, vypálil som a prešlo to za chrbát brankára. Ak sa nedarí, tak sa nedarí. Nemôžeme povedať, že sme nebojovali, ale jednoducho to nešlo."

zdroj: tasr, sita

Zaujímavosti

Záverečné stretnutie slovenskej hokejovej reprezentácie na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku s Nórskom bolo zároveň jej stým v elitnej kategórii svetových šampionátov. Slováci hrajú pravidelne medzi elitou od roku 1996, na prvý nastúpili 21. apríla 1996 vo Viedni proti Kanade (3:3). Počas štrnástich rokoch odohrala reprezentácia SR na majstrovstvách sveta viacero pamätných zápasov, najpamätnejší vo víťaznom finále svetového šampionátu 2002 v Göteborgu s Ruskom.

Slováci majú v štatistikách na MS 52 víťazstiev, 11 remíz a 37 prehier pri pozitívnom skóre 331:246.

Na slovenskej lavičke sa počas stovky zápasov vystriedalo 5 hlavných trénerov. Najúspešnejší z nich Ján Filc odkoučoval 31 zápasov, František Hossa počas štyroch šampionátov ešte o jeden viac. Július Šupler viedol mužstvo v 17 stretnutiach MS, Ján Šterbák v dvanástich a Jozef Golonka v ôsmich.

Kapitánske céčko malo na svojom drese osem hráčov. Najčastejšie ho nosil Miroslav Šatan - 49-krát. Ďalšími kapitánmi boli Oto Haščák (5 zápasov), Zdeno Cíger (20), Zdeno Chára (7), Marián Hossa (7), Róbert Petrovický (5) a Ľuboš Bartečko (7).

Slovensko v doterajšej histórii MS obsadilo všetky miesta v najlepšej desiatke, raz bolo aj trináste.

Naši skončili na 10. mieste

Konečné poradie: 9. Švajčiarsko, 10. Slovensko, 11. Nórsko, 12. Francúzsko, 13. Dánsko, 14. Rakúsko, 15. Nemecko, 16. Maďarsko

Rakúsko a Maďarsko vypadli do I. divízie, Nemecko ako organizátor MS 2010 zostúpiť nemohlo.

Dôvody prečo dopadol slovenský hokej na dno

V sobotu podvečer (2. mája 2009) zažil slovenský hokej najpotupnejšiu prehru od roku 1996, keď štartuje na majstrovstvách sveta A - kategórie. Česko nás zmietlo ako malinu a len duchaplnosť jeho hráčov zachránila slovenský tím pred potupnou desiatkou. Zo slovenských hráčov nezahral nikto, z českých všetci, preto prinášame pre porovnanie pár bodov prečo za českou hokejovou reprezentáciou tak zostávame:

Čechov je síce o polovicu viac ako Slovákov, ale podľa posledných údajov nás v počte registrovaných hráčov prevyšujú viac ako deväťnásobne! Slovensko má 9870 registrovaných hokejistov, zatiaľ čo naši západní susedia 94 876.

Počet registrovaných hráčov úzko súvisí so štadiónmi. V ČR ich je 155 na čele s krásnymi stánkami v Prahe, Liberci, Karlových Varoch, Pardubiciach, Českých Budějoviciach, Ostrave a stavajú sa aj ďalšie, napríklad v Kladne. U nás by prešla medzinárodnými kritériami len košická Steel Aréna, aj keď oficiálne máme „až" 47 hokejových hál.

Ďalším a najvážnejším problémom je mládež. V Čechách síce tiež kritizujú výchovu talentov, ale stále sú schopní produkovať lepších hráčov s reálnou šancou na NHL. Z mladých hráčov do 25 rokov, ktorí sa zaradili k oporám svojich tímov, alebo majú na to predpoklad stačí spomenúť: Milana Michálka (24 rokov) zo San Jose , Jakuba Voráčka (19 rokov) a Jiřího Novotného (23 rokov) z Columbusu, Tomáša Fleichmanna (24 rokov) z Washingtonu, Davida Krejčího (23 rokov)´z Bostonu, Aleša Hemského (25 rokov) z Edmontonu, Jiřího Hudlera (25 rokov) z Detroitu, Michala Frolíka (21 rokov), Rostislava Olesaz (23 rokov) z Floridy, Martina Hanzala (22 rokov) z Phoenixu, Romana Poláka (23 rokov) zo St. Louis, Ondřeja Pavelca (21 rokov) z Atlanty.

My máme v tomto veku medzi nádejami v NHL len: 23-ročných Andreja Meszároša z Tampy Bay, Borisa Valábika z Atlanty, Petra Olveckého z Minnesoty a Jaroslava Haláka z Montrealu, ďalej Andreja Sekeru (22 rokov) z Buffala, Milana Jurčinu z Washingtonu (25 rokov) a Vladimíra Mihálika z Tampy Bay (22 rokov).

S tým rozdielom, že s Čechov si až na brankárov a pár výnimiek všetci vybojovali stabilné miesto v prvom tíme. Od nás sa to dá povedať len o Meszárošovi, Halákovi, Sekerovi, Jurčinovi a Valábikovi, čiže nefiguruje medzi nimi žiaden perspektívny útočník.

Špička okolo starších hráčov je tiež širšia, aj napriek odchodu Jaromíra Jágra s Dominikom Haškom. Po tejto sezóne ostane zo slovenských starších hviezd v NHL pravdepodobne už len: Marián Hossa, Marián Gáborík, Pavol Demitra, Ľubomír Višňovský a Zdeno Chára.

Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) bude určite tvrdiť opak a oháňať sa štvrtým miestom reprezentácie do 20 rokov na posledných MS. Síce to úspech bol, ale dá sa povedať, že náhodný. Mladí hokejisti hrali ako tím a mali aj potrebné šťastie. Veď vo štvrťfinále proti USA mohli dostať, nebyť skvelého brankára Janusa a streleckej potencii, päť gólov už v prvej tretine.

Individuality v tíme boli maximálne tri, aj to je otázne, či sa v NHL dokážu presadiť -Tomáš Tatar, Richard Pánik a Jaroslav Janus.

Okrem tohto úspechu hrajú naše reprezentácie na MS do 18 a 20 rokov väčšinou o záchranu a zatiaľ sa im to darí. Treba podotknúť, že Česi už raz vypadli, ale stále hrajú o medaily, respektíve vo štvrťfinále častejšie ako my.

Dôležitým faktom je aj sila slovenskej a českej extraligy. V českej lige je špička oveľa vyrovnanejšia a hokej má vyššie nasadenie. Začalo sa síce hovoriť o zlepšení úrovne u nás, ale vyššie kritéria spĺňajú maximálne Slovan, Košice a Skalica. Smutný je úpadok najmä bašty slovenského hokeja - Trenčína.

Výsledky seniorských reprezentácii za posledné roky: Česko: MS 2004 (5. miesto), MS 2005 (majster sveta), MS 2006 (2. miesto), MS 2007 (7. miesto), MS 2008 (5.miesto)

Slovensko: MS 2004 (4. miesto), MS 2005 (5. miesto), MS 2006 (8. miesto), MS 2007 (6. miesto), MS 2008 (13. miesto)

Olympijské hry 2006: Česi získali bronzové medaily, Slováci vypadli s Čechmi vo štvrťfinále a skončili piati.

Svetový pohár 2004: Česi skončili v semifinále, Slováci prehrali vo štvrťfinále s Kanadou

Toto je len krátke zhrnutie príčin úpadku nášho najúspešnejšieho kolektívneho športu. Schválne bolo vybrané Česko, lebo Česko je tím tesne pod vrcholom, kde sú v posledných rokoch tri tímy: Kanada, Rusko a Švédsko.

Riešenie slovenského problému: Začať konečne konať a nielen sa sťažovať a spomínať na nedávne úspechy. Tie sú nenávratne preč! Slovensko možno čaká ešte jeden vrcholový turnaj - olympijské hry v Kanade v roku 2010. Potom asi na dlho nič, lebo mládež nám nevyrastie za tri - štyri roky, ale najskôr za desať a to by sa muselo začať poctivo pracovať už dnes.

Tomáš Prokop

ONLINE PRENOS

Domov»Hokej»Reprezentácie»Hokejisti sa potrápili s Nórskom. Vyhrali po predĺžení