Na úvod hokejovej Ligy majstrov výhry domácich

Rozbehli sa boje v novovytvorenej Lige majstrov.
Rozbehli sa boje v novovytvorenej Lige majstrov. (Autor: hc-slavia.cz)
SITA|9. okt 2008 o 10:45

Liga majstrov má za sebou 1. kolo hlavnej fázy. Ufa musela hrať v ligových dresoch, nové boli v Moskve.

BRATISLAVA. V štyroch stredajších stretnutiach 1. kola základných skupín Ligy majstrov v hokeji sa zrodili štyri víťazstvá domácich tímov.

Domáci zvíťazili vo vsetkých dueloch

Český šampión Slavia Praha v zostave aj so slovenským obrancom Karolom Slodobom zvíťazil v D-skupine 4:2 nad švédskym Linköpingom, za ktorý nastúpil v defenzíve Ivan Majeský.

V stretnutí sa darilo najmä Romanovi Červenkovi, ktorý dva góly dal a na jeden prihral. Slavia urobila jeden z dôležitých krokov na ceste za svojím cieľom - postupom zo skupinovej fázy.

"Bolo to pre nás dôležité víťazstvo. Prvý zápas v súťaži je vždy veľmi dôležitý. Vyšli nám v zápase presilovky, dali sme v nich dva góly a to sa ukázalo ako veľmi rozhodujúce. Vedeli sme, že Linköping má skvelú defenzívu, hral presne to, čo sme čakali," povedal po zápase podľa internetovej stránky súťaže kapitán Slavie Josef Beránek.

Súboj mal zaujímavý nádych pre českého trénera Linköpingu Slavomíra Lenera. Jeho tím vyhrával v 9. min 1:0, Slavia však ešte v priebehu prvej tretiny výsledok otočila. "Ak by sme za stavu 1:0 pridali aj druhý gól, bol by to úplne iný zápas," povedal po stretnutí Lener.

České Budějovice zhoreli v Ufe

Druhý český zástupca v novovytvorenej súťaži České Budějovice podľahol favorizovanému ruskému tímu Salavat Julajev Ufa jednoznačne 1:7. Český tím nastúpil v zostave aj so štyrmi hráčmi spod Tatier Michalom Hudecom, Tomášom Frolom, Jánom Muchom a Reném Vydareným. Favorizované ruské mužstvo začalo proti Českým Budějoviciam na lavičke so slovenským trénerom Ernestom Bokrošom zostra, no hernú prevahu vyjadrilo len jedným gólom zásluhou Konstantina Koľcova.

Český tím sa nespamätal ani v nasledujúcich dvoch tretinách. V nich pridali hráči ruského majstra šesť gólov, pričom České Budějovice dokázali v poslednej časti hry len kozmeticky upraviť stav stretnutia zásluhou Kůrku.

"Nemohli sme sklamať fanúšikov, ktorí nám veľmi verili," povedal po zápase tréner Ufy Sergej Michaľov. Súboj sa začal už popoludní stredoeurópskeho času, bol to premiérový súboj Ligy majstrov. O prvý gól súťaže sa postaral práve Koľcov. Ak by České Budějovice nemali v bránke Tureka, Ufa by vyhrala aj vyšším rozdielom.

"V prvej tretine sme si zvykali na štýl hry Mountfieldu, potom nám dodali fanúšikovia energiu a už to bol z našej strany veľmi dobrý výkon," hodnotil Michaľov, v ktorého tíme žiaril najmä Alexander Perežogin. Šikovný útočník prechádzal s pukom obranou Českých Budějovíc ako nôž maslom. "Náš výkon bol katastrofálny. Jedine brankár Roman Turek si zaslúži najvyššiu známku," povedal tréner Mountfieldu Ernest Bokroš.

O víťazstve Berlínčanov rozhodla väčšia bojovnosť

Nemecký tím Eisbären Berlín zdolal na domácom ľade Kärpät Oulu 3:2. V súboji majstrov Nemecka a Fínska slávila úspech väčšia bojovnosť berlínskeho tímu. Súboj bol od prvej do poslednej minúty veľmi dramatický.

"Hralo sa extrémne rýchlo," hodnotil po zápase na internetovej stránke súťaže obranca Eisbärenu Deron Quint. Jeho spoluhráči trestali každú chybu fínskeho tímu, ktorého viacerí hokejisti sa cez víkend liečili zo žalúdočnej nevoľnosti. "Samozrejme, sme sklamaní. Nehrali sme náš najlepší hokej. Bolo to náročné, súperovi sme darovali všetky jeho góly. Nemôžeme hrať na takejto úrovni tak, ako dnes v prvej tretine," povedal tréner Kärpätu Matti Alatalo.

Bern nemal vo Švédsku nárok

Výhodu domáceho prostredia využil aj švédsky Jönköping, ktorý triumfoval nad švajčiarskym Bernom 6:2. HV 71 vyšiel úvod zápasu, keď súpera v prvej tretine prestrieľal 17:2, gól však dal až v 19. min Laine.

"V úvode nás veľmi zatlačili, z množstva príležitostí napokon dosiahli gól. Ďalšie pridali v druhej tretine a my sme sa už potom nevedeli vrátiť do zápasu," poznamenal tréner Bernu John van Boxmeer. Bern sa pokúšal v závere aspoň korigovať výsledok.

"V rozhodujúcich chvíľach sme dali góly. Dôležité bolo, že sme jeden dali aj v prvej tretine. Teší ma, že dnes sa presadili všetky štyri útoky. Spolu so solídnou výkonnosťou brankára Stafena Liva to je dobrý základ do ďalších zápasov," povedal tréner HV 71 Ken Johansson.

Výsledky:

A-skupina:

• Eisbären Berlín - Kärpät Oulu 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 2. Mulock (Weiss), 21. Rankel (Ustorf, Baufait), 41. Pederson (Walker) - 5. Mikkola (Andersson, Karppinen), 48. Koivisto (Kuusela)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Larking, Sjöberg - Kallin, Winge (všetci Švéd.), 13 000 divákov

Berlín: Zepp - Quint, Hordler, A. Roach, Baxmann, B. Smith, Felski - Robinson, Pederson, Walker - Ustorf, Beaufait, Rankel - Weiss, Mulock, Braun

Oulu: Tarkki - Korpikari, Forrest, Ohtamaa, Mikkola, A. Ylonen, Grönholm, J. Jokinen - Kuusela, Koivisto, Viuhkola - Paakkolanvaara, Aaltonen, J. Andersson - Normio, Keranen, Viitakoski - T. Backmann, Karppinen, Alikoski - Aarnio

B-skupina:

• HV 71 Jönköping - SC Bern 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)

Góly: 19. Laine (Voutilainen, Davidsson), 21. Laine (Voutilainen, Davidsson), 23. Tedenby (J. Johansson, Onerud), 45. Thornberg (Falk), 45. J. Lindström, 52. Melin (Falk) - 49. Bordeleau (Rytz), 56. Dube (Bartschi)

Vylúčení: 8:9 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov, Kulakov - Birin, Medvedev (všetci Rus.), 6903 divákov

HV 71: Liv - P. Gustafsson, Puistola, Luoma, Petrasek, Grillfors, Torp, Laitinen - Voutilainen, Davidsson, Laine - Thornberg, Falk, Melin - J. Lindtröm, Hagos, D. Fredriksson - Tedenby, Onerud, H. Eriksson - J. Johansson

Bern: Buhrer - B. Gerber, Kobach, Roche, Josi, Furrer, Rytz, Leuenberger - Reichert, Ziegler, Berger - Gamache, Bartschi, Dube - Abid, M. Plüss, Bordeleau - D. Meier, Fridevaux, T. Meier - Chatelain

C-skupina:

• Salavat Julajev Ufa - HC Moundfield České Budějovice 7:1 (1:0, 3:0, 3:1)

Góly: 12. Konstantin Koľcov (Antipov, Medvedev), 22. Nurtdinov (Blaťák, Radulov), 35. Perežogin, 40. Grigorenko (McCarthy, Černov), 44. Čermák

(Gordejev, Grigorenko), 46. Perežogin (Ščadilov, Tereščenko), 56. Konstantin Koľcov (Blaťák) - 46. Kůrka (Duda), rozhodovali: Laaksonen, Partanen - Kekälainen, Terho (všetci Fin.).

Vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Laaksonen, Partanen - Kekalainen, Terho (všetci Fín.), 7835 divákov.

Ufa: Jerjomenko - Ščadilov, Proškin, Tverdovskij, Kirill Koľcov, Kupcov, Blaťák, McCarthy, Černov - Perežogin, Tereščenko, Vorobjev - Radulov, Taratuchin, Nurtdinov - Antipov, Medvedev, Konstantin Koľcov - Čermák, Gordejev, Grigorenko

Č. Budějovice: Turek - Poživil, Gřegořek, Sičák, Toman, Frolo, Vydarený, Mucha - Kotrla, Vak, Veselý - Duda, Huml, Kůrka - Hřebejk, Mertl, L. Květoň - M. Hudec, Šimánek, Sailer - Gulaš

D-skupina:

• Slavia Praha - Linköping HC 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Góly: 16. Vondrka (Novák), 18. Červenka (J. Beránek, D. Hruška), 39. Červenka (J. Beránek, D. Hruška), 50. J. Bednář (Červenka) - 9. Franssön (Perssön, J. Hlinka), 37. Petterström (J. Hlinka, Perssön)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Reiber, Stricker - Fluri, Müller (všetci Švaj.), 4108 divákov

Slavia: Svoboda - Kadlec, Drtina, Vašíček, Novák, Žižka, Kolařík, Jebavý, Sloboda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - J. Bednář, Červenka, Doležal - Micka, Růžička, Tomica - Jelínek, Sklenář, Čermák.

Linköping: Henrikssön - Pihl, Gunnarssön, Franssön, Saravo, Bozic, Aalto, Ivan Majeský - Hlaváč, J. Hlinka, Petterström - Perssön, Erikssön, Beaudoin - Zackrissön, Emvall, Limatainen - Ylven, Froshaug, Lauritzen

Ufa nemala problém ani v ligových dresoch

Hokejisti Salavatu Julajev Ufa nastúpili na otvárací duel Ligy majstrov proti HC České Budějovice (7:1) v dresoch z Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), nové pre celoeurópsku súťaž nestihli doraziť z Moskvy.

"Podľa reglementu Ligy majstrov môžu mať kluby na dresoch logo len jedného reklamného partnera. Dresy sme dostali pred týždňom na Victoria Cupe v Berne. Pôvodne sme ich chceli naložiť do charterového lietadla Gazpromu, ale naši predstavitelia trvali na oficiálnom postupe cez ruskú colnicu. Tu všetko skrachovalo. Dresy sú v Moskve a do začiatku zápasu sme ich nestihli dodať do Ufy," povedal pre Sovietskij sport Alexander Steblin, viceprezident Ligy majstrov a bývalý prezident Ruskej hokejovej federácie.

Domáci hokejisti tak museli nastúpiť na zápas v zelených dresoch z KHL, na ktorých mali prelepené reklamy, zatiaľ čo ich český súper hral v nových regulárnych dresoch od firmy Reebok.