Autori petície vyzývajú médiá, aby tlmočili hlas fanúšikov

SITA|26. máj 2008 o 19:14

BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Počas nedávnych MS 2008 v Kanade, ktoré sa slovenskej reprezentácii vôbec nevydarili, sa priaznivci hokeja na rôznych diskusných fórach vyjadrovali k problémom v slovenskom ...

BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Počas nedávnych MS 2008 v Kanade, ktoré sa slovenskej reprezentácii vôbec nevydarili, sa priaznivci hokeja na rôznych diskusných fórach vyjadrovali k problémom v slovenskom hokeji. Ako výsledok tejto diskusie vznikla webstránka "Spojme sa pre hokej", na ktorej má každý právo slušným spôsobom vyjadriť svoj názor na pomery v slovenskom športe. Na rovnakej webstránke vznikla Petícia za odstúpenie výkonného výboru SZĽH a prezidenta SZĽH, ktorú v priebehu týždňa podpísalo viac ako 21 000 ľudí.

Ľudia, ktorí sa pod petíciu podpísali, postupne presne definovali aj hlavné požiadavky smerom k vedeniu SZĽH. V prvom rade žiadali odstúpenie celého VV SZĽH a prezidenta SZĽH Juraja Širokého. Chceli tiež, aby Juraj Široký viac nekandidoval do žiadnej funkcie v SZĽH. Ďalším bodom bolo volanie po širšej odbornej diskusii o klesajúcej úrovni slovenského hokeja, ako aj volanie po tom, aby NR SR zlepšila legislatívne podmienky pre podporu športu.

"Uvedomujeme si, že kompetencie na odvolanie členov výkonného výboru SZĽH majú len riadni členovia SZĽH, ktorých členstvo schvaľuje výkonný výbor. Pýtame sa pre koho sa hrá hokej na Slovensku? Kto sa podieľa na spolufinancovaní činnosti SZĽH, či už vo forme platenia vstupného alebo dotáciami cez štátny rozpočet? Ak je to slovenský hokejový fanúšik, respektíve slovenský daňový poplatník, tak jeho názormi sa kompetentní predsa musia zaoberať," tvrdil v otvorenom liste pre médiá Marek Duľa, koordinátor fanúšikovskej petície. "Ďalej sa pýtame, ako slovenskému hokeju pomôže stavba haly z verejných zdrojov, keď ju môže postaviť súkromný investor? Nedajú sa verejné financie investovať efektívnejšie, rozumnejšie, napríklad na rozvoj mládežníckeho hokeja stavbou menších klzísk po celom Slovensku?" pokračoval odborný asistent Technickej univerzity v Košiciach.

V ďalšej časti dokumentu autori petície vyjadrili vieru, že ich snaha nebude ignorovaná a o problémoch slovenského hokeja sa začne neodkladne diskutovať. Vecne a pravdivo. Na odbornej úrovni, ale najmä otvorene smerom k širokej hokejovej verejnosti. "Apelujeme na všetkých aktívnych hráčov, či už hrajúcich v Európe, alebo za morom, aby prestali mlčať a vyjadrovať len tichý nesúhlas. Veríme, že im nie je budúcnosť slovenského hokeja ľahostajná. Veríme, že zaujmú postoj k tejto téme a vyjadria ho v médiách. Vyzývame aj bývalých hráčov, trénerov a funkcionárov, aby sa nebáli otvorene povedať svoje názory a skúsenosti. Žiadame všetkých radových členov SZĽH, aby dogmaticky nepodporovali výkonný výbor. Aby si uvedomili problémy slovenského hokeja v jeho plnej šírke a aby rešpektovali názory odbornej i laickej verejnosti," stojí v otvorenom liste, ktorým sa "petičníci" obrátili na médiá.

Tvorcovia dokumentu v jeho závere uvádzajú, že text petície adresovali aj SZĽH, ministrovi školstva SR, poslancom NR SR a splnomocnencovi vlády pre mládež a šport. "Veríme, že sa medzi Vami, vážení členovia SZĽH, Vami, vážení členovia exekutívy SR a Vami, vážení zákonodarcovia, ako aj ostatnými predstaviteľmi spoločenského života, nájdu slušní ľudia, ktorým nie sú demokratické princípy cudzie," stojí v závere dokumentu, ktorý sa končí výpočtom kritických oblastí v súčasnom slovenskom hokeji: Sú to nasledovné javy: nekoncepčná práca s mládežou, nedostatočná starostlivosť o talenty, korupcia a protekcia v reprezentačných výberoch, ignorácia diskusie o problémoch zo strany prezidenta zväzu, nedostatočný počet prípravných stretnutí pred MS 2008, netransparentné prípravy stavby arény pre MS 2011, minulosť prezidenta SZĽH, výber nekompetentných trénerov juniorských reprezentácii, nezáujem o výstavbu hokejových plôch, klesajúci trend výkonov reprezentačných výberov.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov