Rastislav Staňa - so skúsenosťami prišiel aj kvalitatívny posun

Rastislav Staňa
Rastislav Staňa (Autor: SITA)
Peter Klimko|21. apr 2008 o 00:00

Hráčoví, ktorý nikdy neodmietne tanier kuracej polievky bol vzorom Peter Bondra.

Rodený Košičan pri bol dvoch medailových úspechoch slovenskej reprezentácie. Pri tom najväčšom (Švédsko 2002) zastával pri Jánovi Lašákovi pozíciu dvojky, zobral ju však ako profesionál a výrazne dopomohol k tomu, aby bola v kabíne pohoda.

Šťastie hľadal za morom

RASTISLAV STAŇA
  • narodený: 10. januára 1980
  • súčasný klub: Severstaľ Čerepovec
  • hrával za: Moose Jaw, Richmond, Portland, Södertälje, MoDo, Linköpings HC
  • účastník MS 2001-06, 2008
  • úspechy: majster sveta 2002, bronzový z MS 2003, vicemajster Švédska v drese Linköpings (2006/07, 2007/08)
  • číslo dresu: 31
    stanaR.jpg
Rastislav Staňa v reprezentačnom drese

Túto formulku spočiatku Rastislav Staňa zastával. Vo vstupnom drafte v 1998 si ho vybral Washington Capitals a tak sa perspektívny gólman vybral na skusy za "veľkú mláku".

Tvrdá práca a trpezlivosť boli popri aklimatizácii najhlavnejšími faktormi, ktoré denno-denne ovplyvňovali jeho kariéru. Začínal vo WHL v tíme Moose Jaw Warriors, v sezóne 1998/00 si zahral aj v Calgary za miestnych "hitmenov".

Postupne ako si zvykal na zámorský spôsob hokeja sa dostáva aj do povedomia trénerov prvého tímu Caps. Ročník 200/01 začal v ECHL, konkrétne v Richmonde, napokon sa ale sťahoval do Portlandu - do tímu účastníka AHL, kde strávil najbližšie 3 roky.

Prišla šanca v prvom tíme Caps

Slovenský brankár sa konečne dočkal v sezóne 2003/04. V prvom tíme Washingtonu však odchytal len 6 zápasov a aj napriek pomerne slušným výkonom to je nateraz, čo sa NHL týka všetko.

Staňovi istotne neprospela výluka, ktorá bola vyústením sporov medzi vedením najprestížnejšej hokejovej súťaže sveta a Hráčskou asociáciou (NHLPA). A tak sa musel rozhodnúť.

Odchod do Švédska

Reprezentant krajiny zo stredu Európy si to namieril na starý kontinent. Ambícia bola jasná - dostať sa do tímu, v ktorom sa mu bude dostávať toľko príležitostí, koľko potrebuje.

Upísal sa tak na dve sezóny 7-násobnému mjastrovi Švédska Södertälje SK. Po tom, ako tento tím z najvyššej súťaže vypadol, sa dohodol s Malmö Redhawks (spoluhráčmi mu boli Sekeráš a Tomík), vtedajším nováčikom. Tu si opäť pripomenul, ako chutí zostup a tak potreboval zmenu, aby prišiel na iné myšlienky.

Dve finálové účasti titul nepriniesli

Stalo sa ňou pôsobenie v Linköpings HC, kde sa stretol s Tomášom Surovým. V sezóne 2006/07 je vo finále Elitserien, kde sa ale musel skloniť pred umením hráčov MoDo. O prvenstvo v jednej z najkvalitnejších európskych líg si zahral aj o rok - opäť však na majstrovský titul nedosiahol. Tentoraz bol proti tomu HV 71.

Ruská anabáza

Lepšie finančné podmienky a vyššia kvalita ruskej superligy rozhodli o tom, že sa v máji 2008 rozhodol pre podpis zmluvy so Severstaľom Čerepovec. V jeho drese odchytal v sezóne 36 zápasov.

Reprezentačné chvíle

Staňa má dva cenné kovy z majstrovstiev sveta. V 2002 siahol na ten najcennejší zlatý, o rok na to sa musel uspokojiť s bronzovým odliatkom. Celkovo sa zúčastnil šiestich svetových šampionátov v rade (2001-2006).

V 2002 sa predstavil aj na ZOH v Salt Lake City. Pred majstrovstvami sveta 2009 vo Švajčiarsku bol trénerom národného tímu Jánom Filcom posunutý do pozície tímovej jednotky.

Čo o Staňovi píšu médiá

Slováci na hokejovom vrchole

Fotogaléria

stana1.jpg

stana10.jpg

stana11.jpg

stana2.jpg

stana14.JPG

stana3.jpg

stana4.jpg

stana5.jpg

stana7.jpg

stana8.jpg

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov