Slovnaft extraliga, štvrťfinále: Slovan a Košice víťazne

Kočickí hokejisti rozhodli o svojom víťazstve nad Popradom až v samom závere.
Kočickí hokejisti rozhodli o svojom víťazstve nad Popradom až v samom závere. (Autor: TASR)
SITA|28. feb 2008 o 19:30

BRATISLAVA 28. februára (SITA/SME.sk)  - Slovnaft extraliga mala dnes na programe prvé zápasy štvrťfinále play off. V oboch prípadoch sa vedenia v sérii hranej na 4 víťazné zápasy ujali domáci.

Slovnaft extraliga - štvrťfinále play off - 1. zápas:

• HC Slovan Bratislava - MsHK Žilina 6:2 (1:2, 3:0, 2:0) - stav série 1:0

Góly: 6. Döme (J. Kováčik, Kapuš), 25. Hreus (Sersen, Kropáč), 26. Döme (Uram), 35. J. Kováčik (Döme, Kapuš), 51. Lažo (Kropáč, Hreus), 54. J. Kováčik (Kapuš, ) - 1. Pokrivčák (M. Grman), 15. Kučný (Kontšek, Kusovský)

Vylúčení: 9:8 na 2 min, navyše: Kapuš (Slovan) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff ml., P. Grečko - Valach, Gašparík, 4922 divákov

Slovan: Hovi - Pavlas, Hruška, J. Kováčik, Srdinko, Devečka, Sersen - Kuľha, Hujsa, Uram - Döme, Kapuš, Ľ. Pištek - Lažo, Hreus, Kropáč

Žilina: M. Laco - Kusovský, Kučný, Pulpán, M. Grman, Špila, Kudrna - P. Sivák, Ivan, Kontšek - Pokrivčák, Stantien, Važan - Hajnik, R. Tvrdoň, V. Baláž

Hráčov Slovana po technických problémoch domácich usporiadateľov s ozvučením zaskočili aj hostia aktívnym nástupom a vedením už v 43. sekunde, keď skóre otvoril zblízka Pokrivčák. V súboji dvoch posledných majstrov sa Bratislavčania pomalšie rozbiehali, šance Ivana a Siváka ostali nevyužité. Slovan sa do tempa dostal až po kapitánovom góle, akciu Kováčika zakončil pri ľavej žŕdke nepokrytý Döme. Domáci začali preberať aktivitu, v 13. min Hruškovu tvrdú strelu efektným semaforom zneškodnil Laco. O necelé dve minúty nastrelil Kontšek pri presilovke puk pred bránku, kde si nakorčuľoval Kučný a poslal Žilinu druhýkrát do vedenia. Cez prestávku domáci tréneri prehodili v útokoch Pišteka a Urama, ktorý sa vrátil k Dömemu a pred hosťujúcou bránkou začalo byť horúco. V 25. min vyrazil neistý Laco puk iba pred seba a Hreus ho poslal do siete - 2:2. O 78 sekúnd už domáci viedli, Uram našiel prihrávkou naslepo ideálne Dömeho - 2:3. V 34. min Döme bekhendom krížom cez pásmo prihral na pravom kruhu stojacemu Kováčikovi, ktorého strela vymietla pavučinu - 2:4. Kvalita bola jednoznačne na strane Slovana, ktorý s prehľadok kontroloval vývoj duelu. Prvé víťazstvo v sérii ešte poistili Lažo, ktorý si výborne nakorčuľoval pred bránku, a pri presilovke strelou od modrej Kováčik. Bodku za zápasom urobila pästná výmena Kapuša s Pulpánom, v ktorej mal navrch domáci hráč.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Na hráčoch bola vidieť v úvode zodpovednosť, boli nervózni. Trochu sa na tom podpísali aj posledné zápasy, v ktorých už o nič nešlo. Napokon chlapci na to našli liek, dali pekné góly a s výsledkom môžem byť spokojný. Zajtra nás čaká ďalší zápas, opäť bude ťažký začiatok a budeme sa musieť dostať cez žilinskú defenzívu.“

Richard Turaz (tréner Žiliny): "Už dlhšie som avizoval, že proti kvalitnému tímu aký má Slovan môžeme uspieť len po kvalitnom výkone brankára, pozornej hre v defenzíve, premieňaní 30 až 40 % šancí a využívaní presiloviek. Dnes sa nám to nepodarilo zrealizovať v celom zápase, sčasti to vyšlo v prvej tretine. Slovan má však kvalitný káder, využil naše chyby. Výsledok nás mrzí, dnešný zápas je za nami a dúfam, že v druhom súboji to bude z našej strany lepšie.“

• HC Košice - HK Aquacity ŠKP Poprad 3:2 (1:1, 0:1, 2:0) - stav série 1:0

Góly: 19. M. Šterbák (Javín, Juraj Faith), 50. Kmiť (Rudolf Huna, Jendek), 58. Michel Miklík (Weissmann) - 16. Kroták (Marcel Haščák), 23. Dora (Halaj)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Kasík (Poprad) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, J. Konc - Gajan, M. Grečko, 6847 divákov

Košice: Lipovský - M. Šterbák, Javín, Droppa, Jendek, Kledrowetz, Mocek - Špilár, Juraj Faith, P. Bartoš - Jenčík, Kmiť, Rudolf Huna - Michel Miklík, S. Gron, Šimurda - Weissmann, Ščurko, Bartánus

Poprad: Šimonovič - Kasík, Bambúch, Turoň, Dora, Michal Segľa, Fabian, Brejčák - Jarolín, A. Kroták, Marcel Haščák - Jabrocký, Halaj, Martin Slovák - Martin Segľa, Lapšanský, Jasovský

Prvý štvrťfinálový duel mal typické znaky začiatku série do play off. Bola to skôr šachová partia s patričnou dávkou nervozity na oboch stranách, výraznejšou na strane Košíc. Popradčania mali v prvej desaťminútovke troch vylúčených hráčov, ale domáci ani jednu z ponúknutých presiloviek nevyužili. Pri tej prvej Špilár minul bránku a Faithovi sa v rozhodujúcej chvíli zlomila hokejka. V 9. min pri vylúčení Turoňa neprekonal Šimonoviča Jendek a o tri minúty neskôr, keď na lavici hanby sedel Bambúch, popradského gólmana neprekonali Bartoš ani Šterbák. Hostia z prvej vážnejšej šance vyťažili vedúci gól po peknej sťahovačke Krotáka, ktorý obišiel Droppu. V dobrej príležitosti sa následne ocitol domáci Gron, ale v presilovke trafil len Šimonoviča. Vyrovnať sa podarilo až Šterbákovi, ktorý v 19. min usmernil do bránky vyrazenú strelu Javína. Na začiatku druhej tretiny hral presilovku Poprad, po príležitosti Haščáka ešte Lipovský svoj tím podržal, ale strela Doru od modrej skončila v 23. min za jeho chrbtom. Lipovského pozornosť vyskúšal i Kroták, ktorý pohrozil aj v polovici zápasu vo vlastnom oslabení. Košičania ťažko kombinovali, navyše im nevychádzali ani presilovky. Pri ďalšej z nich, v 34. min osamotený Šterbák nedokázal Šimonoviča prekonať. Z dobrej pozície minul bránku Miklík a na druhej strane hosťujúci Jabrocký to skúšal z uhla, ale Lipovský reflexívnym zákrokom zachránil. Košičania boli v tretej tretine aktívnejším mužstvom, v 48. min sa Jenčík dostal až pred Šimonoviča, ale ten bol pozorný. O minútu neskôr zložil Kasík domáceho Šimurdu a za faul kolenom zinkasoval 5-minútový trest spolu s trestom do konca zápasu. Domácim hráčom sa ponúknutú príležitosť podarilo v 50. min zužitkovať - Kmiť napálil presne k pravej žrdi. Nasledovali ďalšie príležitosti "oceliarov", tie však zostali nevyužité. Z hostí pohrozil iba osamotený Bambúch. Rozhodnutie prišlo v 58. min, keď presne namieril Miklík a zabezpečil svojmu tímu víťazný vstup do série. Definitívnu platnosť jeho gólu potvrdil aj videorozhodca. Na výsledku nič nezmenila ani power-play hosťujúcich "kamzíkov".

Anton Tomko (asistent trénera Košíc): "Je to fráza, ale bol to vynikajúci zápas. Mali sme lepšiu prvú tretinu, v druhej prevzali aktivitu hostia, ale záver patril nám."

František Hossa (tréner Popradu): "Bolo to veľmi dobré stretnutie, hrali sme aktívne, no veľa síl nás stali oslabenia. Škoda, že zo zdravotných problémov nám počas zápasu vypadol Michal Segľa a neskôr aj Kasík."