Hokej, Extraliga: Dvadsiatka zvíťazila v Žiline

56. kolo hokejovej Slovnaft extraligy medzi HC Košice - HKM Zvolen 24. februára 2008 v Košiciach. Na snímke brankár Zvolena Vladimír Hudáček po inkasovaní druhého góla (Autor: TASR)
SITA|24. feb 2008 o 20:30

BRATISLAVA 24. februára (SITA) - Súhrn výsledkov nedeľňajších zápasov 56. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2007/2008

• Slovan Bratislava - Dukla Trenčín 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Góly: 8. Hruška (Hujsa), 15. Srdínko (Uram), 35. Hreus (Lažo, Kropáč) - 18. V. Král (P. Mikuš, Malinský), 12. S. Saliji (Marek Haščák)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0,rozhodovali: Ország, D. Konc - Millner, M. Novák, 6941 divákov

Zostavy

Slovan: Hovi - Hančák, Hruška, J. Kováčik, Srdínko, Devečka, Sersen, Neumann, Bohunický - Kuľha, Hujsa, Ľ. Pištek - D”me, Kapuš, Uram - Lažo, Hreus, Kropáč - J. Sýkora, I. Baček, Kokavec

Trenčín: V. Kováč - Jarábek, Křetinský, Malinský, P. Mikuš, Homer, J. Mikuš, Trefný - Čacho, A. Kollár, V. Král - Hanzal, Húževka, V. Nemec - S. Saliji, Trochta, Marek Haščák - Radulay, Kóňa

Po štyroch minútach hry trafila Húževkova strela žŕdku bratislavskej bránky, na opačnej strane síce Hujsa dostal puk sklepnutím do siete, trafil ho však vysokou hokejkou. V oslabení potom nedal samostatný nájazd Čacho a začalo sa trenčianske trápenie. V 8. min po Hujsovom víťaznom buly prekvapil Hruška Kováča ľahkou strelou a domáci viedli. Ďalšie šance z hokejok Laža či Kuľhu ostali nevyužité. V 15. min našiel pri signalizovanom vylúčení Uram spoza bránky Srdínka a ten nikým nekrytý pohodlne zvyšoval na 2:0. Nádej Trenčína na lepší výsledok oživil v 18. min Král, ktorý zblízka dorazil strelu Petra Mikuša. Tempo hry na prelome prvej a druhej tretiny pokleslo, pred bránkami chýbal väčší vzruch. V 25. min trafila Králova strela opäť žŕdku domácej bránky, nájazd dvojice Kropáč, Lažo sa skončil na bočnej sieťke. V 35. min zatlačili domáci Trenčanov do defenzívy, po obliehaní bránky sa po Hreusovej strele aj s prispením Kóňovej korčule dostal puk do siete - 3:1. Slovan po góle ožil, na ľade dominoval a brankár Dukly Kováč sa musel riadne obracať. Aj úvod tretej dvadsaťminútovky patril domácim, šance Kapuša a Sersena však skóre nezmenili. V 52. min znížil na 2:3 Samir Saliji, ktorý zakončil dorážkou Haščákovu akciu. Domáci hráči však žiadnu drámu nepripustili, pozornou obranou Trenčanov pred Hoviho veľmi nepúšťali. Rozhodnúť mohol D”me, v 56. min však v úniku trafil len do Kováča. Trenčín sa v závere už nedostal ani k power play a Slovan oslávil prvenstvo v základnej časti ziskom troch bodov.

Hlasy

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Na dnešnom výkone sa podpísalo blížiace sa play off, nikto sa nechcel zraniť. Diváci aj tak videli veľa pekných situácií, s výsledkom môžem byť spokojný. Môžeme sa teraz pokojne pripravovať na play off."

Antonín Stavjaňa (tréner Trenčína): "Stretnutie malo svoje tempo, aj keď možno chýbal väčší dôraz, na ktorý sú všetci zo vzájomných súbojov zvyknutí. Hráči oboch tímov nechceli riskovať pred play off zdravotné problémy. Aj dnes sa ukázalo, že Slovan sa stal víťazom základnej časti zaslúžene."

• MsHK Žilina - HK VSR SR 20 5:6 po samostatných nájazdoch (3:2, 1:0, 1:3 - 0:0, 0:1)

Góly: 2. R. Tvrdoň (Špila), 12. P. Sivák (Kontšek, Ivan), 14. R. Tvrdoň (M. Grman, Važan), 25. P. Sivák, 45. Sikorčin (Bačík) - 4. Ďuriš (Konečný), 17. M. Bališ (Uhnák, Konečný), 44. Vyletelka (Ďaloga), 57. Uhnák (Konečný), 59. Jančovič (Suja, Bališ), rozhodujuci samostatný nájazd premenil Uhnák

Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše: Kontšek a Marek Laco (obaja Žilina, obaja na 10 min za nešportové správanie) - Brejčák (Kežmarok) za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Valach, Gašparík, 1200 divákov

Zostavy

Žilina: M. Laco - Kučný, Krajčík, Pulpán, M. Grman, Špila, Kudrna, od 33. min Žilina s R. Slobodom - Kontšek, Ivan, P. Sivák - Važan, Stantien, R. Tvrdoň - Hájnik, Sikorčin, Bačík, od 33. min Žilina s Micianom

SR 20: Andreanin (od 21. min Hudáček) - M. Bališ, J. Brejčák, Novajovský, Košecký, Baron, Ďaloga, Stríž - Konečný, Mertel, Uhnák - J. Molnár, P. Kopecký, Jančovič - M. Jurík, Ďuriš, Suja - Vyletelka

Úvod zápasu v Žiline sa viac vydaril domácim. Tvrdoň už v 2. min prekonal Andreanina, ale mladíci o dve minúty vyrovnali. Potom sa presadil najlepší domáci strelec Sivák a keď Roman Tvrdoň pridal ďalší gól, Žilinčania viedli rozdielom dvoch gólov. "Dvadsiatka" z hokejky Bališa dala tri minúty pred koncom tretiny kontaktný gól a ďalší mohla pridať v takmer jedenapolminútovej presilovej hre piatich proti trom, ale tú nevyužila. Druhé dejstvo sa odohrávalo v slušnom tempe, ale bez väčších streleckých príležitostí. V 25. min opäť bývalý Trenčan Sivák samostatným nájazdom zvýšil na 4:2. v 26. min Ďaloga neprekonal Laca a pri domácom gólmanovi viackrát stála šťastena. V závere druhej dvadsaťminútovky mala reprezentácia SR do 20 rokov opäť výhodu početnej prevahy piatich proti trom, ale stav sa už nemenil. Hostia dokonale obrátili vývoj zápasu až v záverečnej tretine. Domáci síce viedli už 5:3, ale v závere si gólmi Uhnáka a Jančoviča "dvadsiatka" vyžiadala predĺženie. V ňom mohli dať rozhodujúci gól Ivan či Grman, ale stav sa nezmenil a nasledovali nájazdy. Hneď v prvom bol úspešný Uhnák a v treťom Mertel, ktorého gól uznal hlavný rozhodca až po kontrole.

Hlasy

Richard Turaz (tréner Žiliny): "Úvod stretnutia sa vyvíjal v náš prospech. Vedenie sme získali po individuálnych chybách hostí. Potom sme začali podceňovať niektoré situácie, inkasovali góly a zaslúžene prehrali. Nám v zápasoch nesvedčí úloha favorita. Verím, že výkon proti Slovanu bude diametrálne odlišný."

Štefan Mikeš (tréner SR 20): "Po zápase s Liptovským Mikulášom sme boli sklamaní z prehry. Hráči na stretnutie nastúpili so zvýšenými emóciami a nadšením. Góly sme inkasovali po hrubých individuálnych chybách, ktoré sa dajú vysvetliť mladosťou naších hráčov. Som rád, že sa nám podarilo zakončiť sezónu víťazstvom, a to dokonca na ľade súpera."

• HC Košice - HKm Zvolen 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Góly: 3. P. Bartoš (Javín, Šterbák), 19. Rudolf Huna (Jenčík, Kmiť), 60. M. Šterbák - 10. Cebák (F. Turek)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Kubuš - Mášik, Mihajlo, 7555 divákov

Zostavy

Košice: Lipovský - M. Šterbák, Javín, Mocek, Jendek, Kledrowetz, Valentín - Špilár, Juraj Faith, P. Bartoš - Jenčík, Kmiť, Rudolf Huna - Michel Miklík, S. Gron, Šimurda

Zvolen: V. Hudáček - L. Čierny, Juraško, P. Fruhauf, Dlouhý, Cebák, Babka - Kopecký, Klouda, Kubenko - Cibuľa, Lipiansky (27.- 40. Dubec), J. Čierny - Hvila, F. Turek, Krayzel

Domáci Košičania v zápase so Zvolenom využili hneď prvú presilovku. Na začiatku 3. min sa Bartoš dravo natlačil až pred Hudáčka a zakončil pod hornú žŕdku. Príklepom to potom skúšal Gron, ale lapačka zvolenského brankára vyletela ako strela, rovnako na druhej strane Lipovského po zakončení Cibuľu. Skúšal to aj Lipiansky a po ňom Jozef Čierny. Košický brankár bol pozorný. Pri presilovke Zvolena v 10. min však už inkasoval z hokejky Šterbák. V 15. min sa Šimurda ocitol pred zvolenským brankárom osamotený, ale bekhendom neprekvapil Hudáčeka. V 18. min v oslabení namieril hosťujúci Cibuľa do žŕdky. O pár sekúnd neskôr Huna pohotovo dorazil Jenčíkovu strelu a Košičania po druhý raz viedli. V druhej tretine boli nebezpečnejším mužstvom, ale v koncovke sa nepresadili Bartoš, po ňom Špilár, Gron a ani Miklík nedokázali prekonať Hudáčka. Zvolen mohol vyrovnať v polovici zápasu pri presilovke bombou Babku. V 33. min v početnej výhode netrafil Špilár odkrytú časť súperovej bránky - namieril len do betónu Hudáčka a Huna do jeho masky. Vedenie svojho tímu mohol poistiť na začiatku tretej tretiny Jenčík, ale jeho strele chýbali centimetre. V presilovke sa potom o vyrovnanie pokúšal tvrdou ranou Jozef Čierny, Lipovský však zasiahol včas. Chybu hosťujúcej obrany nepotrestal v 49. min Faith. Pri zvolenskej power-play spečatil víťazstvo gólom 22 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky Šterbák.

Hlasy

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Hrali sme veľmi dobre v obrane, súper nemal veľa šancí. Trpezlivosťou sme to dotiahli do víťazného konca."

Ladislav Svozil (tréner Zvolena): "Aj napriek prehre chcem mužstvu poďakovať, lebo do toho dalo všetko. Bolo to obojstranne dobré stretnutie, hoci na môj vkus bolo v prvej tretine veľa vylúčených."

• HK 36 Skalica - SkiPark MHK Kežmarok 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)

Góly: 3. J. Mikúš (Zálešák), 4. M. Ivičič (T. Višňovský, R. Školiak), 17. R. Školiak (M. Ivičič, Pálffy), 27. T. Višňovský (Šátek, Škadra), 30. T. Višňovský (Šille, R. Školiak) - 53. Pavol Segľa (M. Palovčík)

Vylúčení: 6:12 na 2 min, navyše: T. Višňovský 10 min za nešportové správanie - Šechný 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:1, rozhodovali: Baluška - Tvrdoň, Pavlovič, 3300 divákov

Zostavy

Skalica: Rybár - V. Vlk, Grondling, M. Ivičič, Beňa, Škadra, Šille, Klučár, Gula - Pálffy, Zálešák, J. Mikúš - Kocák, R. Školiak, Liščák - T. Višňovský, D. Pašek, Šátek - F. Novák, Horský, Malík

Kežmarok: Drvár (4. Klempa) - Strapko, Gabriš, Petrina, Brincko, Sadiki, Čikovský - Frank, Šechný, Drotár - Pavol Segľa, M. Palovčík, B. Ihnačák - Čížek, V. Žemba, Slaninák - Bednár, Klein, M. Žemba

Pred úvodným hvizdom záverečného kola základnej časti hráči a vedenie HK 36 Skalica symbolicky odovzdali šek v hodnote 70 000 Sk malému Dáriusovi Majerovi na operáciu svalovej atrofie. Domáci od začiatku zápasu nenechali nič na náhodu. V 3. min sa dôrazne natlačil pred bránku Mikúš a zasunul po ľade do kežmarskej svätyne. O minútu neskôr Višňovský síce nedal, ale za pukom pohotovo došprintoval obranca Ivičič a do prázdnej bránky zvýšil na 2:0. Vzápätí kežmarského brankára Drvára nahradil Klempa. Jednoznačný obraz hry v prospech domácich, ktorí hrali v absolútnej pohode, bol korunovaný tretím gólom počas presilovky štyroch na troch, keď po peknej kombinačnej akcii Pálffyho a Ivičič zakončoval do rohu Školiak. V druhej tretine Tibor Višňovský prispel dvomi gólmi. Najprv v 27. min nekompromisne pred bránkou z prvej nedal Klempovi šancu a o tri minúty neskôr vo vlastnom oslabení zobral skalický zadák zodpovednosť na seba. Prešiel cez celé klzisko a nedal Klempovi šancu. Tretiu tretinu Skaličania síce držali na svojích hokejkách, ale v 53. min Segľa zaznamenal čestný gól hostí k protiľahlej žŕdke po akcii na jeden dotyk.

Hlasy

Peter Oremus (tréner Skalice): "V tejto chvíli môžem prezradiť, čo sme si s chlapcami povedali pred začiatkom sezóny: chceli sme skončiť v prvej štvorke. Naozaj klobúk dole pred chalanmi. Urobíme maximum pre to, aby sme boli ďalej úspešní."

Miroslav Ihnačák (tréner Kežmarku): "V záverečnom zápase sme dali šancu mladým. Vieme že Skalica má dobré mužstvo a hernú pohodu. Ťažko sme sa presadzovali. Gratulujem Skalici k víťazstvu."

Žigmund Pálffy (najlepší hráč Skalice): "Ja si myslím, že základná časť bola pre nás veľmi prijateľná, hoci sme mohli mať o 15-16 bodov viac, keby sme ich vozili zvonka. Ideme do play off zo štvrtého miesta, pripravíme sa na Zvolen, ktorý bude mať s nami čo robiť. Zaberá celý mančaft, je to silný kolektív. Máme silný útok, obrana sa zlepšuje. V bránke je výborný Rybár. V kabíne sme sa dohodli, že chceme víťaziť. Je dôležité, že sme super partia. Je tu sila kolektívu."

• MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Ardo Nitra 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)

Góly: 18. Richard Huna (Róbert Huna, F. Zúbek), 26. Mach (Pavlovič, Dzuriak), 48. F. Zúbek (M. Droppa), 48. Kuric (B. Pohanka), 60. Mach (Pavlovič) - 12. Kapička (Dobrý, Varga)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Halecký - T. Orolin, Smrek, 320 divákov

Zostavy

L. Mikuláš: Falter - D. Rehák, Jelínek, M. Droppa, Hyben, Filka, Kadlubiak - F. Zúbek, Róbert Huna, Richard Huna - Lelkeš, Kuric, B. Pohanka - M. Hančiak, Durdiak, M. Oravec - Mach, Dzuriak, Pavlovič

Nitra: Račko - Halász, Vojta, T. Sedlák, Vrána, Pravda, Petrmichl, Šimo - Vadrna, J. Ručkay, Ľ. Kolník - Civáň, M. Chrenko, H. Ručkay - Varga, Kapička, Dobrý - M. Ecker

Obojstrannú tohtosezónnu derniéru sledovalo preriedené publikum, ako sa v ostatnom období v Liptovskom Mikuláši stalo zvykom. Skóre otvorili hostia z Nitry. Za Falterom skončila v 12. min rýchla presilovková výmena puku zakončená českým legionárom Kapičkom. Liptáci sa však v otvorenej partii rovnako tlačili dopredu. V 18. min sa vydarila akcia prvému útoku MHK 32. Róbert Huna vybojoval v rohu puk, posunul ho svojmu bratovi Richardovi a ten nekompromisne prekonal Račka. Druhé dejstvo sa začalo drvivým tlakom domácich. Sériu vyložených šancí uzavrel v 26. min pohotový Mach. V úvode záverečnej tretiny mali Mikulášania viac ako minútovú presilovku o dvoch hráčov, nevyužili ju, ale v 48. min v rozpätí 11 s definitívne zlomili odpor snaživých hostí. O definitívnu rozlúčku so sezónou sa postaral v 60. min Mach.

Hlasy

Ján Majdek (tréner Lipt. Mikuláša): "Počas celého zápasu sme boli lepší. Trochu ťažšie sme sa však rozbiehali. Chlapci nepremenili veľa šancí, ale postupne prebrali osud duelu pevne do svojich rúk. Napokon sa nám teda podarilo to, čo sme chceli: zvíťaziť v poslednom zápase sezóny a navyše pred vlastnými fanúšikmi."

Ján Neliba (tréner Nitry): "Mikulášania hrali s väčšou motiváciou a zaslúžene zvíťazili. Nás neospravedlňuje ani to, že sme opäť cestovali s výrazne omladeným kádrom. Domácim sme určite chceli vzdorovať viac. Žiaľ, nedá sa nič robiť, toto je len vyvrcholenie situácie, ktorá v nitrianskom hokeji vznikla. Už som oznámil, že pod Zoborom trénersky končím. Želám však Nitre a rovnako aj Liptovskému Mikulášu, aby sa im v budúcnosti darilo oveľa lepšie."

• MHC Martin - HK Aquacity ŠKP Poprad 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Góly: 14. Hriňa (B. Majeský, L. Říha), 44. L. Říha (L. Havel, Mahdalík) - 10. A. Kroták (Marcel Haščák, Jarolín), 31. Jabrocký, 42. Jarolín (Marcel Haščák), 60. A. Kroták (Jarolín)

Vylúčení:11:11 na 2 min, navyše: Lapšanský (Poprad) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lauff ml., Jonák - Gajan, M. Grečko, 4000 divákov

Zostavy

Martin: Dzubina - Vantroba, Klepáč, B. Majeský, Hriňa, Kolba, I. Ďatelinka, Polák, V. Dvořák - Podstavek, M. Beran, T”r”k - L. Říha, Koložváry, L. Havel - Džerinš, M. Macho, Markovič - Trokan, Mahdalík, Nátny

Poprad: Šimonovič - Kasík, Bambúch, Dora, Turoň, Fabian, Michal Segľa - A. Kroták, Jarolín, Marcel Haščák - Jabrocký, Halaj, Martin Slovák - Jasovský, Lapšanský, Martin Segľa - Marcinko, Svitana, Pavličko

Pred zápasom sa na ľade uskutočnili krst nového magazínu Martinský hokej a odovzdávanie darčekových predmetov kapitánovi MHC Martin Michalovi Beranovi k jeho 35. narodeninám. Domáci oblečení v červených retro-dresoch začali stretnutie vo svižnejšom tempe. V 4. min nastrelil Klepáč žŕdku popradskej bránky. Hostia sa postupne dostali do hry a v 10. min počas presilovky otvoril skóre Kroták. Martin síce dotlačil puk do súperovej siete v 13. min, ale Podstavek si počínal ako hádzanár a gól nemohol platiť. Už o minútu neskôr dosiahli domáci gól regulárne. V početnej výhode o dvoch hráčov prekonal Šimonoviča od modrej čiary Hriňa - 1:1. V 17. min predviedol Říha svoju typickú akciu cez polovicu klziska, ktorej chýbalo len lepšie zakončenie. V druhej tretine si Martin vypracoval niekoľko šancí, ale bez efektu. Naopak, Podtatranci sa spoliehali na protiútoky a jeden taký sa im vydaril v 31. min počas presilovky domácich, keď hrubú chybu Podstavka využil Jabrocký - 1:2. V závere druhej tretiny hrali "Kamzíci" dvojminútovú presilovku 5:3, ale Martinčania odolali. Lepší štart do tretej tretiny mal Poprad, ktorý v 42. min v presilovke išiel do dvojgóloveho vedenia vďaka koncovke Jarolína. O dve minúty neskôr vzkriesil martinské ambície Říha - 2:3. To domácemu tímu vlialo do žíl nové sily, ale zúfalý martinský nápor nepriniesol vyrovnanie. Naopak, hostia pri power-play Martina sekundu pred záverečným klaksónom spečatili výsledok na konečných 2:4, keď do prázdnej domácej bránky pohodlne trafil Kroták.

Hlasy

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Opäť sme zlyhali v koncovke, ktorá je momentálne žalostná. Neviem, či chceme dávať góly až do prázdnej bránky. Dnes sme vystrelili na Šimonoviča 43-krát, ale boli z toho len dva góly. Teraz nás vo štvrťfinále čaká Trenčín, ktorý je naším rivalom a cez ktorého sa pokúsime prehrýzť ďalej. Musíme však začať dávať góly, bez toho to nepôjde. Tretie miesto po základnej časti je úspechom. Chcem poďakovať aj divákom, ktorí nám stále výborne

František Hossa (tréner Popradu): "Pred zápasom sme nekalkulovali a nevyberali sme si súpera do play off. Predviedli sme kvalitný výkon a zaslúžene sme zvíťazili. Základom nášho úspechu bol výborný brankár Šimonovič, využitie gólových príležitostí najmä v presilovkách a poctivá práca v defenzíve. V play off pôjde už o všetko. Chceme sa dobre pripraviť na Košice a pokúsiť sa cez ne postúpiť ďalej."

Konečné poradie dlhodobej časti Slovnaft extraligy po nedeľňajších stretnutiach 56. kola:

SR "20" 34 2 2 1 1 28 57:155 12

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 0 bodov, prehry po samostatných nájazdoch - 0 bodov, prehry - 0 bodov, skóre, body).

Termíny: 15., 16., 19., 20., prípadne 23., 25. a 27. marca

1 (najlepšie umiestnený semifinalista po dlhodobej súťaži) - 4 (najhoršie umiestnený semifinalista po dlhodobej súťaži)

Termíny: 17., 18., 21., 22., prípadne 24., 26. a 28. marca

2 (2. najlepšie umiestnený semifinalista po dlhodobej súťaži) - 3 (3. najlepšie umiestnený semifinalista po dlhodobej súťaži)