Hokej, Slovnaft extraliga: Posledným štvrťfinalistom Žilina

V 54. kole hokejovej Slovnaft extraligy hrala MsHK Žilina na domácom ľade s HK Ardo Nitra. Na snímke útočník domácich Martin Hájnik už v 2. minúte zápasu prekonal brankára hostí Jozefa Račka. (Autor: TASR)
SITA|19. feb 2008 o 19:18

BRATISLAVA (SITA/SME.sk) -  Po utorňajších stretnutiach 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy sa definitívne rozhodlo o osmičke štvrťfinalistov.

Poslednú miestenku do play off si vybojovali po víťazstve 6:2 nad Nitrou Žilinčania. Keďže Liptovský Mikuláš zdolal v utorok Kežmarok 7:2, Podtatranci definitívne stratili šancu na štvrťfinále. Na Žilinu dve kolá pred koncom stráca nováčik najvyššej súťaže už osem bodov. Žilina vo štvrťfinále nastúpi proti Slovanu Bratislava.

Martin porazil v domácom prostredí Zvolen 3:1, keď otáčal nepriaznivý stav. Košice prívitali trenčiansku Duklu, ktorú zdolali 6:3. Hetrikom sa zaskvel domáci Miklík.

V Skalici sa predstavila reprezentačná 20-ka, napokon ale prehrala tesne 4:5, keď bol pri všetkých góloch domácich Pálffy. Skúsený útočník si na konto pripísal jeden presný zásah a 4 asistencie.

Slovan si poradil na vlastnom ľade s Popradom v pomere 4:2 aj vďaka dvom gólom Hreusa.

Slovnaft extraliga - 54. kolo:

• MsHK Žilina - HK Ardo Nitra 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)

Góly: 2. Hájnik (Sikorčin), 14. Kontšek (D. Kusovský), 28. P. Sivák (Kontšek), 32. R. Tvrdoň (Hájnik, Špila), 43. Ivan (Kontšek, P. Sivák), 51. Stantien - 29. M. Chrenko, 58. Dobrý (Marek Slovák)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: Ivan (Žilina) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Horínek, Junek, 1458 divákov

Žilina: M. Laco - D. Kusovský, Kučný, Pulpán, M. Grman, Špila, Kudrna, R. Sloboda, Krajčík - Kontšek, Ivan, P. Sivák - Pokrivčák, Stantien, Važan - Hájnik, R. Tvrdoň, Sikorčin - Valášek, Drábek

Nitra: Račko (51. Švajda) - Vojta, Halász, Galko, T. Sedlák, Pravda, Socha, Vrána - Ľ. Kolník, Marek Slovák, Čaládi - H. Ručkay, M. Chrenko, Hronský - Barčák, J. Ručkay, Vadrna - Dobrý

Po vyrovnanom úvode unikol v 2. min po pravej strane domáci Hájnik a prvýkrát prestrelil Račka. Žilinčania mali viac z hry a svoju prevahu využili druhým gólom Kontšeka, ktorý presne vystrelil pod žŕdku nitrianskeho gólmana. Úvod druhej tretiny bol poznačený viacerými vylúčeniami na oboch stranách. Hokejisti spod Zobora mali dokonca aj niekoľko sekúnd možnosť presilovky piatich na troch, ale ju nevyužili. V 28. min prvá útočná formácia domácich založila ukážkovú akciu a najlepší strelec "vlkov" Sivák zvýšil na 3:0. O minútu neskôr M. Chrenko z bezprostrednej blízkosti prestrelil Laca a bolo 1:3. V 32. min Hájnik ideálne prihral Tvrdoňovi a Žilina viedla 4:1. V poslednej časti hry mali domáci tiež navrch a svoju prevahu vyjadrili piatym gólom z hokejky Ivana. Keď v 51. min Stantien pridal šiesty gól, domáce tribúny sa už tešili z víťazstva. Trochu ich zarmútil gól Dobrého, ale ten znamenal už len kozmetickú úpravu konečného výsledku.

Richard Turaz (tréner Žiliny): "Pre nás to bol dôležitý zápas z hľadiska postupu do play-off. Nitrania v posledných dvoch zápasoch v Bratislave a Košiciach dobre korčuľovali a trochu sme sa toho báli. Dokázali sme sa s tým však vyrovnať. Pokiaľ sme hrali na tri formácie, boli sme lepším tímom. Náš nástup sme po góle zvyšovali. Po naskočení štvrtej formácie výkon trochu ochabol. Chcem hráčom poďakovať za predvedenú hru."

Ján Neliba (tréner Nitry): "Ten, kto sa pohybuje okolo hokeja vie, aká situácia je v Nitre. My dohrávame s tým, čo zostalo a dávame príležitosť juniorom. Priznám sa, že sme dúfali v lepší výsledok. Žilina na svoj rozhodujúci zápas o play-off nastúpila so zodpovedným prístupom a zaslúžene vyhrala."

• MHC Martin - HKm Zvolen 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Góly: 18. Vantroba (Török, Beran), 32. Beran (Török), 33. Trokan (L. Říha, Koložváry) - 8. Kubenko

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Kopecký (Zvolen) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš - Gajan, M. Grečko, 3800 divákov

Martin: Dzubina - Vantroba, Klepáč, B. Majeský, Hriňa, Kolba, I. Ďatelinka, Polák, V. Dvořák - Török, M. Beran, Podstavek - Trokan, Koložváry, L. Říha - Džerinš, M. Macho, Markovič - Nátny, Mahdalík

Zvolen: V. Hudáček - L. Čierny, Juraško, P. Frühauf, Dlouhý, Babka, Štork, Cebák - Kopecký, Klouda, Kubenko - Cibuľa, Lipiansky, J. Čierny - Hvila, F. Turek, Krayzel - Dubec, Jurík, Paciga

V zápase dvoch vyrovnaných tímov sa hral od začiatku atraktívny hokej, ktorému v prvých 30 minútach chýbala len väčšia gólová úroda. Martin začal aktívnejšie. V 4. min Trokan vyskúšal postreh Hudáčka, ktorý však zachránil svoj tím od pohromy. Zvolen si postupne získal pôdu pod nohami a v 8. min po chybách martinských hráčov išli hostia do vedenia vďaka pohotovosti Kubenka - 0:1. Domáci nezložili zbrane. V 11. min mal Trokan na hokejke vyrovnanie, no trafil len žŕdku bránky HKm. Ovocie martinskej snahy dozrelo v 18. min, keď Vantroba strelou od modrej čiary počas presilovky vyrovnal na 1:1. V prvej polovici druhej tretiny sa akcie striedali na oboch stranách, ale na prekvapivý úder si diváci museli počkať do 32. min. Vtedy bol Martin v početnej výhode, Török si vymenil puk s Beranom, ktorý pohotovou strelou prekonal Hudáčka - 2:1. O 62 sekúnd neskôr viedli domáci už o dva góly, keď Koložváry po totálnom vyšachovaní súperovej obrany strelou do prázdnej bránky posadil Martin pevne do sedla. V závere II. tretiny mali domáci šťastie, keď Krayzel nastrelil hornú konštrukcie bránky MHC.

V tretej časti hokej gradoval. Hralo sa hore dole a obaja brankári boli v plnej permanencii. Viac šancí si vypracovali domáci, ktorým dvojgólový náskok hral do karát. Zvolen v závere stavil všetko na jednu kartu, no hosťom chýbal väčší pokoj a rozvaha. Naopak pri power-play HKm mohol ešte zvýšiť domáci Trokan, ale trafil iba žŕdku prázdnej hosťujúcej bránky. Martin tak zaslúžene zvíťazil a pokoril stobodovú hranicu.

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Bolo to dobré stretnutie, ktoré spĺňalo atribúty play off. Dobre sme sa pripravili, hráči dodržiavali taktické pokyny, strážili stredné pásmo a v oslabeniach sme ani raz neinkasovali. Vytknúť môžem iba gól, ktorý sme dostali po hrubej chybe. Víťazstvo sme si zaslúžili."

Ladislav Svozil (tréner Zvolena): "Bolo to obojstranne výborné stretnutie. Martin si v búrlivom prostredí vytvoril tlak, mal prevahu a bol efektívny v presilovkách. Mužstvo hralo veľmi dobre, všetci vložili do zápasu maximum. Škoda, že sme neboli v koncovke presnejší najmä Hvila za stavu 1:1. Ak chceme uspieť, musíme byť efektívnejší. Hrá sa ešte o šesť bodov, naším cieľom je skončiť v prvej štvorke."

• MHK 32 Liptovský Mikuláš - SkiPark MHK Kežmarok 7:2 (4:0, 2:1, 1:1)

Góly: 5. M. Oravec (Jelínek, M. Hančiak), 6. Róbert Huna (Richard Huna, F. Zúbek), 13. M. Hančiak (M. Oravec, Durdiak), 15. Kuric (B. Pohanka, Lelkeš), 29. F. Zúbek (Róbert Huna), 36. Pavlovič (M. Droppa), 53. Durdiak (M. Oravec, Hančiak) - 22. B. Ihnačák (Pavol Segľa, Petrina), 58. Drotár (Šechný, Frank)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše: Petran 10+DKZ za nešportové správanie - Šechný 10 min napadnutie hlavy a krku, B. Ihnačák 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff ml. - Gašparík, Valach, 270 divákov

L. Mikuláš: Falter - Rehák, Jelínek, M. Droppa, Hyben, Petran, Rúfus, Rec - F. Zúbek, Róbert Huna, Richard Huna - Lelkeš, Kuric, B. Pohanka - M. Hančiak, Durdiak, M. Oravec - Mach, Dzuriak, Pavlovič

Kežmarok: Klempa (13. Drvár) - Strapko, Brejčák, Petrina, Brincko, Sadiki, M. Žemba, Čikovský, Bednár - Frank, Šechný, Drotár - Pavol Segľa, M. Palovčík, B. Ihnačák - Škovira, S. Pavličko, Fedor - Čížek, V. Žemba, Slaninák

Predzápasové prognózy, že "kežmarskí jastrabi" prišli na Liptov so snahou ešte sa pobiť o play-off, roztrhali mladí Mikulášania na márne kúsky. Už v 5. min po presilovkovej strele obrancu Jelínka upratal do Klempovej siete odrazený puk Oravec. Neprešla ani ďalšia minúta a Hunovci vykúzlili utešenú bratskú spoluprácu. Richard našiel spoza bránky Róberta a bolo 2:0. Ani 13. min nebola pre hostí šťastná. Navlas rovnakú situáciu ako pri druhom góle má svedomí Oravec a zakončujúci Hančiak - 3:1. Pre bezstarostnosť svojich obrancov prenechal zúfalý Klempa miesto svojmu náhradníkovi Drvárovi. Ani jeho konto nezostalo dlho čisté. V 16. min zaviezol puk pred bránku Pohanka, Kuric z otočky podčiarkol šokujúci rezultát prvej tretiny. Do druhého dejstva síce hostia vstúpili trochu lepšie, keď v 22. min zužitkoval presilovkovú rošádu B. Ihnačák, no domácich nevyviedol z pohody. V 29. min sa presadil priebojný Zúbek - 5:1. V 36. min zavŕšil domáci poltucet svojím premiérovým gólom medzi seniormi mladý útočník Pavlovič. Tesne pred druhou sirénou pobavili riedko obsadené tribúny pästným súbojom Petran a Ihnačák. V poslednej časti pridali oba tímy po jednom góle. V 53. min sa zaskvel najmä chuťou hrajúci juniorský trojzáprah Ďurdiak, Oravec, Hančiak. Dve minúty pred koncom znížil na 2:7 Drotár. Pre Kežmarok a i Liptákov sa po nedeli končí sezóna.

Ján Majdek (tréner L. Mikuláša): "Musím pochváliť celý tím. Naši chlapci dnes naozaj chceli vyhrať, čo na ľade jasne dokázali. Výborní boli predovšetkým juniori, ktorí dali štyri góly. Boli viac ako platnými členmi našej zostavy."

Miroslav Ihnačák (tréner Kežmarku): "Nevyšla nám prvá tretina, tá prakticky o všetkom rozhodla. Zo štvorgólového manka sa už veľmi ťažko vracia do zápasu. Liptáci mali väčšie srdce, chceli zvíťaziť, lepšie korčuľovali. Čo dodať? Týmto pádom sme von z hry o play off."

• HK 36 Skalica - HK VSR SR 20 5:4 (1:1, 4:1, 0:2)

Góly: 6. Zálešák (Pálffy, Gründling), 24. J. Mikúš (Pálffy, T. Višňovský), 29. Pálffy (J. Mikúš, V. Vlk), 31. F. Novák (Pálffy, M. Ivičič), 37. Zálešák (Pálffy) - 18. O. Ďuriš (J. Brejčák), 39. Konečný (Uhnák, Suja), 55. Uhnák (O. Rusnák), 55. O. Ďuriš (Jurík)

Vylúčení: 8:4 na 2 min, navyše: R. Školiak (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Halecký - Tvrdoň, Orolin, 2300 divákov

Skalica: Kučera - V. Vlk, Gründling, M. Ivičič, Gulla, Beňa, Škápik, Pekar, Klučár - Pálffy, Zálešák, J. Mikúš - Kocák, R. Školiak, Liščák - T. Višňovský, Hollý, D. Pašek - Šátek, F. Novák, Malík

HK VSR SR 20: J. Hudáček - M. Bališ, J. Brejčák, Novajovský, Košecký - Konečný, O. Rusnák, Uhnák - M. Jurík, Ďuriš, Suja - Jančovič, Mertel, J. Molnár - Stríž, P. Kopecký, Vyletelka

Skaličania začali proti dvadsiatke potvrdzovať papierové predpoklady hneď od začiatku. Aktívni mladíci však dokázali v prvej tretine so skúsenejšími Skaličanmi držať krok. V 6. min našiel Pálffy z pravej strany Zálešáka a ten strelou nad Hudáčkovu vyrážačku otvoril skóre. Domáci potom nevyužili presilovku o dvoch hráčov, z trestnej lavice naskočil do gólovej šance Ďuriš a vyrovnal - 1:1. Druhá časť patrila domácim, ktorí boli mimoriadne efektívni v koncovke. V 24. min opäť Pálffy našiel Mikúša a ten strhol vedenia opäť na stranu Záhorákov. O päť minút si úlohy vymenili, Pálffy ukážkovo vyšachoval obranu aj brankára dvadsiatky a zakončil do prázdnej bránky. Sklalický kononier bol aj pri štvrtom góle, do jazdy nahral Novákovi a ten nemal problém zakončiť. Piaty gól pridali domáci v oslabení. Opäť bola pri tom dvojica Pálffy - Zálešák. Minútu pred druhou prestávku sa dvadsiatke podarilo v presilovke znížiť, keď peknú akciu zakončil Konečný. Mladíci v poslednej tretine zabojovali a v rozpätí tridsiatich sekúnd dokázali dvakrát skórovať. Najprv Uhnák zakončil po peknej akcii do prázdnej bránky a následne domácich potrestal presnou strelou Ďuriš. Spokojní diváci po stretnutí odmenili oba celky potleskom.

Peter Oremus (tréner Skalice): "Spokojný som len s prvou päťkou, s ostatnými maximálne nie. Nepodceňujem chlapcov v dvadsiatke, ale v takomto zápase sa musíme presadiť. Budem si musieť s mojimi hráčmi pohovoriť."

Štefan Mikeš (tréner HK VSR SR 20): "Výsledok je v podstate prijateľný, prehrať o gól v Skalici nie je hanba. Mrzí ma však hra, ktorú sme predvádzali. Náš výkon sa nedá porovnať so zápasmi proti Martinu alebo v Košiciach. Vedeli sme, že najmä Pálffyho útok je mimoriadne silný, ale aj tak sme inkasovali. V podstate rozhodla druhá tretina."

• HC Košice - Dukla Trenčín 6:3 (1:2, 1:0, 4:1)

Góly: 1. Špilár (Juraj Faith, M. Šterbák), 26. Michel Miklík (S. Gron, Šimurda), 44. Michel Miklík (Šimurda, S. Gron), 55. Michel Miklík (Špelda, S. Gron), 58. Juraj Faith (Špilár), 59. Špilár (Juraj Faith, M. Šterbák) - 12. A. Kollár (V. Král), 19. V. Nemec (Hanzal, Húževka), 41. A. Kollár

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, P. Jonák - M. Novák, Pavlovič, 8112 divákov

Košice: Lipovský - M. Šterbák, Javín, Mocek, Jendek, Kledrowetz, Špelda - Špilár, Juraj Faith, P. Bartoš - Weissmann, Kmiť, Rudolf Huna - Šimurda, S. Gron, Michel Miklík - Jenčík, Ščurko, Bartánus - od 22. Valentín

Trenčín: Hála - Malinský, P. Mikuš, Jarábek, Křetinský, Homer, J. Mikuš - Hanzal, Húževka, V. Nemec - V. Král, A. Kollár, Čacho - S. Saliji, Trochta, Marek Haščák - Pardavý, Kóňa, V. Kútny

V Košiciach sa hral zaujímavý hokej s patričným nasadením na oboch stranách. Domáci mali raketový začiatok, už v 14. sekunde Špilár prekonal Hálu. Nasledovali ďalšie veľké príležitosti najskôr Weissmannova a potom Gronova. Košičania v úvodnej dvadsaťminútovke svojho súpera zovreli, ale brankár Dukly odolával. Poradil si s bekhendom Špilára, Kmiť mieril v 8. min vedľa a pohotová strela Grona ho neprekvapila. Trenčania hneď z prvej vážnejšej šance vyrovnali, keď strelu Krála ešte Lipovský vyrazil, ale na dorážku Kollára nestačil. V 19. min našiel Hanzal spoza bránky Nemca a hostia sa aj napriek aktivite domácich ujali vedenia. V 5. min druhej tretiny mal veľkú príležitosť na vyrovnanie Faith, ale nedal a potom musel na opačnej strane pred Kollárom zachraňovať Lipovský. Pri signalizovanom vylúčení našiel v 26. min Gron Miklíka a ten vyrovnal. V 29. min spáli tutovku Weissmann a o minútu neskôr opäť nepochodil. V presilovke to od modrej skúšal Javín, v oslabení otestoval Lipovského S. Saliji. Vojaci mali blízko k vedeniu aj v 31. min, ale zostalo len pri šanci Čacha.

Košičania hrali aj v tretej tretine veľmi dobre, no od 41. min prehrávali po hrubej chybe Šterbáka, ktorú využil Kollár. Miklík však vzápätí vyrovnal. Nasledovali ďalšie možnosti domáceho tímu. Výborný výkon korunoval Miklík v 55. min svojím tretím gólom. Potom už oceliari koncertovali. V 58. min zvýšil Faith na 5:3 a v 59. min zavŕšil ôsme víťazstvo v rade Špilár.

Anton Tomko (asistent trénera Košíc): "Diváci videli perfektný hokej, zápas bol vyrovnaný, strelecky sme sa presadili až v závere. Musím pochváliť chlapcov za bojovnosť a vytrvalosť. Bol to kolektívny výkon, akurát Miklík mal strelecké hody."

Antonín Stavjaňa (tréner Trenčína): "Predchádzajúce zápasy v Košiciach sme odohrali veľmi dobre a rovnaké to bolo aj teraz do stavu 2:1 pre nás. Vývoj poznamenal nešťastný vyrovnávajúci gól. Keď domáci strhli víťazstvo na svoju stranu, náš tím rezignoval."

• Slovan Bratislava - HK Aquacity ŠKP Poprad 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)

Góly: 3. Hujsa (Kropáč, Pavlas), 13. Hreus (Uram, Kapuš), 13. Hreus (Döme, Kapuš), 46. Uram (Döme, J. Kováčik) - 9. Jabrocký (Halaj, Bambúch), 34. Halaj (Jabrocký, Bambúch)

Vylúčení: 2:8 na 2 min, navyše: Kasík (Poprad) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Ország, D. Konc - Mášik, Müllner, 4761 divákov

Slovan: Hovi - Pavlas, Hruška, J. Kováčik, Huba, Hančák, Sersen - Kuľha, Ľ. Pištek, Hujsa - Döme, Kapuš, Uram - Lažo, Hreus, Kropáč - I. Baček, Sýkora, Kokavec

Poprad: Melicherčík - Kasík, Bambúch, Dora, Turoň, Michal Segľa - Vrbata, Jarolín, Marcel Haščák - Martin Slovák, Halaj, Jabrocký - Martin Segľa, Lapšanský, Jasovský

Slovanisti začali proti Popradu v jubilejnom stom vzájomnom zápase dobre a už v 3. min sa ujali vedenia po presnom zásahu Hujsu počas vylúčenia Martina Slováka. Následne mali možnosť hrať v početnej výhode dokonca celé štyri minúty, no hneď v úvode presilovky inkasovali po úniku Jabrockého. Keď však na trestnú lavicu odišiel práve autor popradského gólu, Hreus v hre 5 na 3 opäť poslal domácich do vedenia. Ubehlo presne 40 sekúnd a Hreus prekonal Melicherčíka v bránke Popradu opäť - 3:1. V úvode druhého dejstva Podtatranci iba so štvoricou obrancov (Kasík dostal desaťminútový trest za nešp. správanie) statočne odolávali útokom už istého víťaza základnej časti extraligy a v 24. min zachránila Melicherčíka po strele Hančáka žrď. Zverenci trénera Františka Hossu dokonca sami podnikli niekoľko nebezpečných výpadov, Hovi bol však pozorný. V 34. min využil zlé vyhodenie puku z vlastnej tretiny Halaj, ktorý upravil na 3:2. V úvode tretieho dejstva slovanisti pridali na dôraze, výsledkom čoho bol gól Mareka Urama do prázdnej bránky po vyšachovaní obrany Popradu. Až do samotného záveru sa domáci Slovan snažil zvýšiť svoje vedenie, no pozornému Melicherčíkovi už ani jeden puk neprenikol do bránky. Aj na druhej stránke Hovi zlikvidoval všetky pokusy súperových útočníkov, a tak si belasí pripísali na svoje konto štyridsiate víťazstvo v základnej časti.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "S víťazstvom som spokojný. Poprad predviedol svoj typický útočný hokej. My sme hrali smerom dopredu dobre, v defenzíve sme však boli nekoncentrovaní. Ďakujem chlapcom za víťazstvo.“

Jozef Skokan (asistent trénera Popradu): "Na Slovan sme neprišli brániť. Mali sme dostatok čistých šancí na to, aby sme duel otočili. Hokej sa však hrá na góly a tých dal viac domáci tím a zaslúžene vyhral.“

Domov»Hokej»Slovensko»Hokej, Slovnaft extraliga: Posledným štvrťfinalistom Žilina