Hokej, Škoda Cup: Slováci nestačili na Švajčiarov

2. zápas na Škoda Cupe Slovákom nevyšiel.
2. zápas na Škoda Cupe Slovákom nevyšiel. (Autor: AFP)
SITA|9. feb 2008 o 22:29

LAUSANNE 9. februára (SITA - od vyslaných redaktorov D. Šargu, P. Pašutha a M. Antola) - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo svojom druhom vystúpení na tohtoročnom medzinárodnom turnaji štyroch ...

LAUSANNE 9. februára (SITA - od vyslaných redaktorov D. Šargu, P. Pašutha a M. Antola) - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo svojom druhom vystúpení na tohtoročnom medzinárodnom turnaji štyroch krajín Škoda Cup vo švajčiarskom Lausanne s domácim tímom 1:2 (0:0, 1:2, 0:0). Švajčiari tak obhájili na tomto podujatí prvenstvo z minulého roka, keďže v piatok si poradili s Nemeckom (2:0) a v nedeľu ich čaká už len súboj s definitívne posledným Francúzskom. Slováci, ktorí v štvrtom tohtosezónnom zápase s krajinou helvétskeho kríža prehrali už po tretí raz, absolvujú svoj záverečný súboj na Škoda Cupe rovnako v nedeľu 10. februára už o 12.00 h proti Nemecku.

• Švajčiarsko - Slovensko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Góly: 26. Lemm (Jeannin), 33. Déruns (Vauclair) - 38. Hruška

Vylúčení: 7:10 na 2 min, navyše: M. Hudec na 10 min za narazenie zozadu, S. Hudec (obaja SR) za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, , rozhodovali: Reiber (Švajč.), Piechaczek (Nem.) - Dumoulin, Fluri (obaja Švajč.), 3675 divákov

Švajčiarsko: Bäumle - Hirschi, Bezina, Jobin, Fischer, Du Bois, Vauclair, Forster, Ngoy - Déruns, Jeannin, Christen - Paterlini, Sannitz, Rüthemann - Reichert, Monnet, Sprunger - Wick, Ambühl, Lemm

Slovensko: Lašák - Ivan Majeský, Graňák, Smrek, S. Hudec, Hruška, Vydarený, I. Ďatelinka, Sersen - Čiernik, Fabuš, M. Hudec - J. Kolník, Skladaný, P. Sejna - Kuľha, Húževka, Marcel Haščák - Špilár, Sivák, Rudolf Huna

Slovenský tréner Július Šupler urobil oproti piatkovému víťaznému duelu proti Francúzsku (3:2) v zostave tri zmeny - na tribúnu sa posadili Miroslav Vantroba, Erik Čaládi a Juraj Mikúš, na ľade sa naopak objavili František Skladaný, Marcel Haščák a Ivan Majeský. V prvej tretine sa veľmi nebolo na čo pozerať. Hráči na oboch stranách produkovali zbytočné fauly, nasledovali vylúčenia, no ani jeden z tímov nedokázal v početnej výhode nič konštruktívne vymyslieť. V 6. min sa domácim naskytla možnosť 37-sekundovej presilovky o dvoch mužov, no Lašák svoje mužstvo podržal. Na druhej strane bol v 10. min v dobrej streleckej pozícii Majeský, ale nenamieril presne. Až v 13. min sa na trestnú lavicu po troch slovenských hráčoch vybral aj prvý Švajčiar, paradoxne mal však v tomto oslabení najväčšiu šancu Rüthemann, ale Lašákov pravý betón bol rýchlejší ako strela domáceho ľavého krídelníka. V záverečných dvoch minútach hrali presilovku o dvoch hráčov aj zverenci trénera Júliusa Šuplera, bránku súpera však takmer neohrozili.

V druhej dvadsaťminútovke pokračoval hokej s viacerými nepresnosťami, viac z hry však mali Švajčiari. V 26. min najskôr netrafil poloodkrytú bránku SR Sprunger, vzápätí však už domáce obecenstvo v hale Patinoire de Malley po prvý raz vybuchlo radosťou. Kapitán Jeannin vyhral buly a Lemmova strela zápästím prešla až za Lašákov chrbát - 1:0. Ani po inkasovanom góle sa Slováci neprebrali a reprezentanti krajiny helvétskeho kríža im podkurovali aj naďalej. V 33. min po akcii Vauclaira a jeho bekhendovej strele gólman SR puk len vyrazil pred Dérunsa, a ten ho bez problémov poslal do siete - 2:0. K obratu zavelil v 38. min Hruška, ktorý počas presilovej hry napriahol od modrej čiary a nekompromisne k pravej žŕdke zaznamenal svoj premiérový reprezentačný gól.

Záverečnú časť hry začali Slováci náporom v snahe čím skôr vyrovnať. V 44. min pekne našiel vo vlastnom oslabení Juraj Kolník pred bránkou súpera Sejnu, Bäumle bol pozorný. O minútu neskôr zaváhal na druhej strane Lašák, Monnet však z veľkého uhla bekhendom netrafil odkrytú bránku. V ďalších minútach nápor Šuplerových zverencov ustal najmä z dôvodu ďalších vylúčení, slovenský tím však viackrát podržal Lašák, ktorý predviedol niekoľko výborných zákrokov. Na opačnej strane mohol hneď po naskočení z trestnej lavice vyrovnať v 52. min Smrek, jeho strela sa však len zvonku obtrela o ľavú žŕdku. V 53. min mal obrovskú šancu na zvýšenie náskoku Déruns, v páde však nedorazil puk do prázdnej bránky. O ďalšie dve minúty vyrobil obrovskú hrúbku Graňák, Christen sa od polovice ihriska rútil sám na Lašáka, no ten sa opäť vyznamenal. Slovákom sa už zostávajúcom priebehu nepodarilo prelomiť kompaktnú švajčiarsku obranu a v zápase s Nemeckom tak budú objavovať už len o 2. priečku. Víťazom Škoda Cupu sa stalo domáce Švajčiarsko, Francúzi skončili poslední.

Július Šupler (tréner Slovenska): “Nie som sklamaný, pretože sme odohrali náročné stretnutie. Rozhodujúcim nedostatkom z našej strany, ktorý sa opakoval viackrát, bolo desať našich vylúčených hráčov. Hrať celú jednu tretinu v oslabení, to znamená absolútny úbytok síl, čo sa prejavilo najmä v závere. V poslednej časti hry sme hrali desať minút v oslabení, takže sme vlastne nemali šancu na zvrat. Na 30-40% pracovali pre domácich v tomto smere aj rozhodcovia, ale na to sa nechcem vyhovárať. Osobná disciplína na ľade jednoducho musí byť. Často nás dnes podržal Jano Lašák, ktorý chytil päť - šesť gólov. Hral naozaj vynikajúco, ukázal, že má momentálne skvelú formu.”

Ralph Krueger (tréner Švajčiarska): “Samozrejme, som spokojný s víťazstvom nad silným slovenským tímom. Bol to veľmi tesný a vyrovnaný zápas až do konca. Na rozdiel od niektorých predchádzajúcich stretnutí proti Slovákom sme po inkasovanom góle zostali pokojní, naďalej hrali svoju hru a dotiahli to do víťazného konca. Výborne sme zahrali v oslabeniach, čo si veľmi cením. Dnes sme príkladne bojovali a za snahu prišla zaslúžená odmena.”

František Skladaný (útočník SR): “Bolo to až príliš rozkúskované s množstvom vylúčení. Ani sa nedá hovoriť o hokeji ako celku, skôr o jednotlivých momentoch. Nemohli sme sa dostať do tempa, keďže sme veľa síl museli odovzdať v oslabeniach. Ja som sa vrátil k mužstvu po narodení dcéry, k čomu mi chalani v kabíne všetci pogratulovali. Ťažko sa mi odchádzalo od manželky a dcérky, ale keďže som stihol všetko podstatné, nemal som s tým problém.)

Milan Hruška (obranca SR): “Sedmička je po dnešku už aj pre mňa šťastné číslo. Prvý gól v reprezentácii som strelil práve v siedmom stretnutí. Škoda však, že zostal jediný. Inak najprv som si myslel, že to gól nie je, lebo som videl, že puk sa odrazil od žŕdky. Našťastie pokračoval do siete. Bojovali sme až do konca, boli sme blízko vyrovnania, ale taký je šport - nie vždy to vyjde. Reprezentačné zápasy sú pre mňa veľkou skúsenosťou, som rád, že môžem byť v tíme.”

Ján Lašák (brankár SR): “Zahrali sme oveľa lepšie ako včera proti Francúzsku. V prvej tretine sme dobre bránili a nepustili sme súpera takmer k ničomu. Škoda dvoch inkasovaných gólov v druhej tretine. V záverečnej časti sme už išli viac ofenzívnejšie do súpera, z čoho vyplývali aj chyby v obrane. Toto je mladé mužstvo, nemôžem čakať, že bude hrať bez chýb. ”

Aktuálna tabuľka:

1. Švajčiarsko 2 2 4:1 6
2. SLOVENSKO 2 1 1 4:4 3
3. Nemecko 2 1 1 6:7 3
4. Francúzsko 2 2 7:9

*za názvom tímu nasleduje počet odohratých zápasov, počet víťazstiev po 60 minútach (3 body), počet víťazstiev po predĺžení resp. sam. nájazdoch (2 body), počet prehier po predĺžení resp. sam. nájazdoch (1 bod) a počet prehier po 60 minútach (0 bodov)