Euro Hockey Tour: Fíni a Rusi na úvod s víťazstvami

Závar pred bránkou v zápase Ruska so Švédskom.
Závar pred bránkou v zápase Ruska so Švédskom. (Autor: Reuters)
SITA|7. feb 2008 o 22:10

TAMPERE, ŠTOKHOLM 7. februára (SITA) - Hokejová reprezentácia Fínska zvíťazila v úvodnom zápase na turnaji Euro Hockey Tour LG Hockey Games v domácom prostredí v Tampere nad Českom hladko 6:1. Fínom vychádzali ...

TAMPERE, ŠTOKHOLM 7. februára (SITA) - Hokejová reprezentácia Fínska zvíťazila v úvodnom zápase na turnaji Euro Hockey Tour LG Hockey Games v domácom prostredí v Tampere nad Českom hladko 6:1. Fínom vychádzali v súboji s Čechmi najmä presilové hry, excelovali najmä Tomi Kallio a Esa Pirnes, ktorí dali po góle a pridali aj po dve asistencie. Čechom zápas nevyšiel, v prvých dvoch tretinách toho smerom dopredu veľa neukázali a brankári Tomáš Duba a od 26. min Milan Hnilička mali čo robiť.

V zápase sa definitívne lúčil s reprezentačnou kariérou Fín Raimo Helminen, vo štvrtok nastúpil v strede štvrtého útoku levov na svoj 331. zápas v drese Suomi a na víťazstve sa podieľal štyri sekundy pred koncom asistenciou. Meno štyridsaťtriročného centra sa vo výbere Suomi objavilo len na tento jeden zápas. Helminen už dávnejšie oznámil, že táto sezóna je jeho poslednou. Fínsky veterán je svetovým rekordérom v počte zápasov v reprezentačnom drese. Vo svojej zbierke má titul majstra sveta 1995, olympijské striebro z Calgary 1988, bronz z Lillehammeru 1994 a Nagana 1998, na štyroch svetových šampionátoch bol strieborný a raz bronzový. Je zároveň jediným hráčom, ktorý sa predstavil na šiestich olympijských turnajoch. Po zápase sa oba tímy presunuli do Štokholmu, kde cez víkend tradičné podujatie vyvrcholí.

V druhom štvrtkovom stretnutí zvíťazila reprezentácia Ruska v Štokholme nad Švédskom tesne 4:3. Rusi otvorili skóre v 17. min pri presilovke o dvoch hráčov, švédskeho gólmana Larssona prekonal Mozjakin. Švédi vyrovnali hneď v úvode druhej časti, presilovú hru tentoraz o jedného hráča využil Mortensson. Hokejisti Zbornej viedli v 46. min už o dva góly 3:1, Tre Kronors ale v priebehu jednej minúty vyrovnali na 3:3. O konečnom výsledku rozhodol osem minút pred koncom zápasu Platonov. Švédom nepomohla na vyrovnanie ani záverečná vyše minútová hra bez brankára.

Súhrn štvrtkových výsledkov LG Hockey Games - tretieho turnaja Euro Hockey Tour:

• Fínsko - Česko 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)

Góly: 5. Kallio (Salmelainen), 20. M. Lehtonen, 24. Hyvönen (Pirnes, Pesonen), 26. Pirnes (Kallio, Puistola), 33. Salmelainen (Pirnes, Kallio), 60. Pihlman (Helminen) - 45. Kašpařík (Melichar)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ravodin (Rus.) - Fonselius, Orelma (obaja Fín.)

• Rusko - Švédsko 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)

Góly: 17. Mozjakin (Sušinskij, Kutejkin), 33. Kulemin (Michnov, Ščastlivij), 46. Mozjakin (Sušinskij, Kurjanov), 52. Platonov (Michnov) - 22. Mortensson (Junland, Weinhandl), 47. Weinhandl (Videll, Junland), 47. Hörnqvist (Johansson, Ekmar)

Vylúčení: 8:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala (Fín.) - Carlman, Sabelström (Švéd.)