Slováci porazili v derby Čechov tesne 3:2 (doplnené video)

Slováci sa stretli v susedskom derby s Českou republikou
Slováci sa stretli v susedskom derby s Českou republikou (Autor: ČTK)
Peter Klimko|5. máj 2007 o 20:16

BRATISLAVA 5. mája (SME.sk) - Slovenská reprezentácia zvíťazila vo svojom druhom vystúpení v osemfinálovej skupine F nad českým výberom tesne 3:2 ...

BRATISLAVA 5. mája (SME.sk) - Slovenská reprezentácia zvíťazila vo svojom druhom vystúpení v osemfinálovej skupine F nad českým výberom tesne 3:2, čím si už takmer isto zaistila postup medzi najlepšiu osmičku 71. MS v ľadovom hokeji. O ten ju ešte môžu obrať Bielorusi, ktorí však na postup potrebujú vyhrať v oboch svojich zvyšných dueloch (Slovensko, Nemecko) a zároveň si aj vylepšiť vysoko záporné skóre, pretože práve to im štvrťfinálové vyhliadky výrazne komplikuje.

Priebeh zápasu

Slováci nastúpili na jubilejný 10. zápas v rámci svetových šampionátov proti českému výberu s ambíciou zvíťaziť a pomôcť im k tomu mali aj modré dresy, ktoré si obliekli po prvýkrát na turnaji. Už v 2. minúte mali možnosť presilovej hry po faule na Radivojeviča, ale hra v početnom oslabení nepatrí medzi najsilnejšie stránky tímu Júliusa Šuplera a tak sa skóre nemenilo. Súper po prvýkrát preveril pozornosť gólmana Križana, ktorý opäť dostal medzi tromi žrďami príležitosť pred Halákom, až v 6. minúte, Oleszova strela však mierila nad. Z protiútoku sa zrodila veľká príležitosť slovenského tímu, keď po Gáboríkovom vyzvaní skĺzol tiesnenému Mariánovi Hossovi v poslednej chvíli puk z čepele. Na opačnej strane sa činil po Bednářovom pokuse Križan. Česi zostali v útočnom pásme, aby si vypýtali faul od Podhradského, čo znamenalo ich prvú presilovku v zápase. Nanešťastie ju Plekanec využil a poslal svoj tím do vedenia.

((hokej))

V 10. minúte prišla nebezpečná Hlinkova strela, hneď z brejku sa po vysunutí Podkonickým (dostal príležitosť pred Čiernikom) snažil sťahovačkou zakončiť Melichárek. Skúsený Čechmánek nemal väčšie problémy. V ďalšom priebehu pokračoval boj o stredné pásmo, pričom sa ani jednému z tímov nepodarilo súperovu bránu vážnejšie ohroziť. V 14. minúte šiel za podrazenie na trestnú lavicu Uram a Slováci mali pri strele Hlinku šťastie, keď Križan na chvíľu nevedel, kde má puk. Naši potom začali lepšie korčuľovať, z čoho pramenil aj mierny tlak. Dôrazný Kukumberg zobral za bránou puk Čechmánkovi, s jeho spätnou prihrávkou si však obrana súpera poradila. Na opačnej strane musel byť v pohotovosti brankár švédskeho MODO. Prvá tretina sa tak skončila tesným víťazstvom Čechov.

Druhá časť odštartovala aktivitou Slovenska a oplatilo sa. Po dôraze elitnej slovenskej formácie, ktorá dnes naskakovala na ľad "len" ako tretia v poradí, sa už v 23. minúte presadil premiérovým gólom na šampionáte Demitra. Česi dostali krátko na to po faule Podkonického na Rolínka výhodu presilovky, ich východný sused ale gól nepripustil. V 26. minúte sa Slováci na pár sekúnd usadili v útočnom pásme, okrem menšieho závaru však nič výraznejšie nevyťažili.

V polovici stretnutia zatlačila Demitrova formácia súpera pred jeho bránu, Marián Gáborík však sám pred odkrytou bránou ťažký puk netrafil. Vzápätí sa pokúšal Čechmánka prekonať Marián Hossa a vydarenú minútu ešte podporil Radivojevič. 36-ročný gólman bol na mieste. O pár sekúnd však už musel loviť puk zo siete, keď sa pri avizovanom vylúčení jedného z jeho spoluhráčov presadil po akcii Šatana Kapuš. České šance mala v 13. minúte oživiť presilová hra pri vylúčení Štrbáka. Záver 35. minúty opäť patril zámorskému útoku Slovákov, Demitra si vymenil puk s Gáboríkom, aby sa pokúsil o nečakané zakončenie. Táto istá trojka pohrozila aj v 39. minúte, kedy sa z bekendu snažil presadiť Hossa. V závere ešte česká aktivitu zastavil Križan a tak sa po 40 minútach lepšie odchádzalo do šatní slovenským reprezentantom.

Tretiu dvadsaťminútovku načala nepríjemná strela Radivojeviča, pri ktorej bol Čechmánek pozorný. V 6. minúte sa dostal do obrovskej príležitosti Irgl, Križan pohotovo zasiahol a udržal svoj tím vo vedení. Polovica ôsmej minúty priniesla vydarený prienik Irgla cez Štrbáka, jeho vysokú strelu však Križan kontroloval. Z protiútoku zasa zastavilo postavenie mimo hry snahu Demitru. 9. minúta a veľký závar pred našou bránou, Križan si ale za prispenia Cháru poradil. Hra sa okamžite presťahovala pred Čechmánka, ktorému pri drzom prieniku Surového pomohla konštrukcia brány.

V 52. minúte hákoval Kukumberg Olesza a Slovákov čakali horúce chvíle. A to, že boli naozaj horúce potvdilo hneď niekoľko príležitosí Čechov. Nás výber zásluhou obetavosti a tiež istej dávky šťastia odolal a tesne po návrate Kukumberga z trestnej lavice dokonca udrel. Gáborík si pri rýchlom prechode z vlastnej tretiny vymenil puk so Šatanom a popod padajúceho Čechmánka zvýšil na 3:1.

Česká opdoveď však na seba nenechala dlho čakať, keď sa po dvoch Oleszových pokusoch trafil dôrazný Klesla a v 14. minúte bol razom náskok Slovenska opäť len jednogólový. 15. minúta priniesla dobrú príležitosť Radivojeviča, český gólman pozorne zasiahol. Krátko na to náš výber zle striedal, Irglova delovka však skončila po zásahu Križana nad bránou. Protiútok zasa priniesol príležitosť Urama, výsledok sa nemenil. Záver neopomenul dramatické chvíle, keď sa po oddychovom čase 33 sekúnd pred klaksónom rozhdoli českí tréneri k odvolaniu brankára. Naši hokejisti sa dostali pred prázdnu bránu súpera, Hossa však nastrelil len žrď, čo však v konečnom dôsledku slovenský výber nemrzelo, keďže tím okolo trénera Hadamczika už vyrovnať nestihol.

S kým v ďalšom dueli?

Už zajtra v nedeľu 6. mája čaká na slovenskú reprezentáciu od 14:15 SELČ v hale Mytišči výber Bieloruska, ktoré ako posledné preverilo kvality zverencov Júliusa Šuplera pred odchodom na svetový šampionát. V košickej generálke sa z tesného víťazstva 2:1 tešili zverenci amerického trénera Curta Frasera. Viac o našom najbližšom súperovi sa môžete dozvedieť TU

Štatistika

• Česko - Slovensko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Gól: 9. Plekanec (Marek, Barinka), 55. Klesla (Olesz, Plekanec) - 23. Demitra (Hossa, Gáborík), 31. Kapuš (Šatan, Podhradský), 54. Gáborík (Šatan), rozhodovali Vinnerborg - Karlberg (obaja Švéd.), Oskirko (Rus.), vylúčenia 1:5, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0.

ČESKO: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Michálek, Barinka, Klesla, Hamr, Platil - Sýkora, Výborný, Hlinka - Tenkrát, Plekanec, Olesz - Irgl, Čajánek, Hubáček - Bednář, Marek, Rolinek - Novotný.

SLOVENSKO: Križan - Podhradský, Chára, Starosta, Štrbák, Harant, Stehlík, Jurčina - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Hossa, Demitra, Gáborík - Melichárek, Podkonický, Surový

Povedali po zápase

Marián Gáborík, útočník SR: "Určite to bol náš najlepší výkon na šampionáte. Nechali sme tam srdce a hrali naozaj dobre. Podarilo sa nám ovládnuť stredné pásmo. Dúfam, že sme už prelomili smolu a takto budeme hrať aj proti Bielorusku, ktoré má mladé družstvo."

Roman Čechmánek, brankár ČR: "Slováci boli o jeden gól lepší. Chceli sme vyhrať a do zápasu sme išli s tým, treba získať stredné pásmo, no darilo sa nám to iba v prvej tretine. Dva góly pomohli Slovákom ovládnuť hru a my sme už museli ísť do plných. Dali sme do toho všetko a súperových striel možno nebolo tak veľa, no každá ich akcia bola nebezpečná. Slováci majú svoju silu a dnes ju ukázali."

Karol Križan: "Celý zápas bol ťažký, najmä v jeho úvode a v závere. Česi hrali odlišne ako proti zámorské tímy a že vždy hrajú odlišne, no tentokrát sme mali viacej šťastia my."

Petr Čajánek, útočník ČR: "Skomplikovali sme si situáciu už prehrou s Nemcami a preto sme chceli tento zápas vyhrať. Nepodarilo sa. Boli sme málo odvážni a neviem, či je výsledok odrazom vynikajúcej slovenskej hry, alebo naše nedôraznosti."

Alois Hadamczik, tréner ČR: "Na našej strane chýbal pohyb a hrali sme dosť ustrašene. Nútil som hráčov k napádaniu a v prvej tretine to fungovalo. Nevieme premieňať šance a byť dôraznejší, pred bránkou sa nám stále nedarí."

Pavol Demitra, útočník SR: "Ukázali sme svoju silu a takto by sme mali hrať aj v ďalších zápasoch. Verili sme si a išli sme za svojím cieľom. Som rád, že tréner nechal náš útok pohromade, všetci musia vidieť silu našej formácie. Zápas s Čechmi pre nás znamenaá veľké uvoľnenie a veľké víťazstvo a verím, že nám dodá veľa síl."

Roman Kukumberg, útočník SR: "Tento zápas bol z nášho pohľadu najlepší, lebo bol kolektívny. Súpera sme prakticky celý zápas k ničomu vyloženému nepúšťali, zhusťovali sme priestor a dávali sme Čechom len veľmi málo priestoru."

Radovan Somík: "Od chlapcov som dostal naozaj krásny darček k narodeninám. Dobre sme bránili a vzadu sme hrali trpezlivo. Poctivou defenzívou a gólmi z brejkov sme vlastne rozhodli.

Milan Jurčina, obranca SR: "Po znížení Čechov na 2:3 to bolo síce dusnejšie, ale my sme si povedali, že musíme ďalej hrať svoju hru a to sme aj dokázali a víťazstvo ubránili."

Program Majstrovstiev sveta v Rusku

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci porazili v derby Čechov tesne 3:2 (doplnené video)